Berlin nem támogatja Kijev NATO-tagságát, mert tart Moszkva reakciójától, de követni fogja Washington példáját – jelentette ki Volodimir Zelenszkij.
A választások nélkül hivatalban lévő ukrán államfő nemrég tért vissza nyugat-európai és amerikai körútjáról, amelyen a „győzelmi tervéhez” kért támogatást. Bár az USA és szövetségesei több fegyvert és lőszert ígértek, de nem támogatták tervét.
„Mindent úgy mondok, ahogy én látom, és nem úgy, ahogy valakinek tetszik. A német fél szkeptikus a NATO-csatlakozásunkkal kapcsolatban, és ez tény” – mondta Zelenszkij hétfőn Kijevben újságíróknak.
Elismerte, hogy Németország az USA után a második helyen áll az Ukrajnának nyújtott pénzügyi és katonai támogatások tekintetében, de azzal érvelt, hogy a berlini hatóságok „félnek a NATO-Németország témától, amikor az orosz reakcióról van szó. Erről van szó”.
Egy „nagyobb szövetség” befolyással lehet Németország véleményére – mondta Zelenszkij, kifejtve, hogy ez „egy magabiztos »igen«-t jelent az USA részéről”. Kijev úgy véli, hogy az Egyesült Államok vezette szövetségben „konszolidálódik a vélemény” Ukrajna tagságának kérdésében, ami „hatással lesz például Magyarországra és Szlovákiára is” – tette hozzá.
Budapest és Pozsony nyilvánosan ellenezte Kijev NATO-felvételének gondolatát. Robert Fico szlovák miniszterelnök még azt is mondta, hogy amíg ő van hatalmon, megvétózza az indítványt, mert az világháborút váltana ki.
Zelenszkij azt is állította, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Olaszország is támogatóként lépett fel az úgynevezett győzelmi tervvel kapcsolatban, de Washington összes európai szövetségese megvárja az amerikai elnökválasztás kimenetelét, mielőtt nyíltan elkötelezné magát.
Ukrajna tavaly meghívást várt a NATO-ba, és ennek elmaradása miatt Zelenszkij a közösségi médiában kirobbantott egy kirohanást, amely állítólag veszélyeztette az Egyesült Államokkal való kapcsolatát. A szövetség elfogadott egy nyilatkozatot, amely szerint Kijev akkor válik taggá, „ha a szövetségesek egyetértenek és a feltételek teljesülnek”. Ezt a megfogalmazást az idei nyilatkozatban is megtartották, bár azzal a megkötéssel, hogy Ukrajna útja a NATO-ba „elkerülhetetlen”.
Oroszország világosan jelezte, hogy Ukrajna semleges státuszán kívül semmi mást nem fogad el, és hogy demilitarizáció és „denácifikáció” nélkül Kijev továbbra is nemzetbiztonsági fenyegetést jelentene.
„Ukrajna tagsága az Észak-atlanti Szövetségben bármilyen területi formában teljességgel elfogadhatatlan Oroszország számára, és nem lehet része semmilyen béketervnek vagy közvetítési kezdeményezésnek” – mondta Oroszország ENSZ-képviselője, Vaszilij Nebenzia hétfőn a Biztonsági Tanácsban.