Indiának fel kellene adnia semleges álláspontját az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, és támogatnia kellene az Oroszország elleni nyugati szankciókat – jelentette ki Volodimir Zelenszkij a Times of India (TOI) című napilapnak adott, hétfőn megjelent interjújában.
A megjegyzések a múlt heti oroszországi BRICS-csúcstalálkozót követően hangzottak el, amelyen Narendra Modi indiai miniszterelnök is részt vett.
India nem volt hajlandó állást foglalni az ukrajnai konfliktusban, és nem ítélte el Oroszországot. Zelenszkij szerint Újdelhi semlegesnek vélt státusza valójában Moszkva támogatásának jele.
Modi az elmúlt hónapokban találkozott Zelenszkijjel és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is. Júliusban Moszkvába látogatott, hogy Putyinnal tárgyaljon, majd a következő hónapban Kijevbe utazott.
A Zelenszkijjel folytatott találkozója során Modi azzal érvelt, hogy Újdelhi nem semleges, hanem a béke oldalán áll.
A múlt heti kazanyi BRICS-csúcstalálkozón az indiai miniszterelnök megismételte Újdelhi álláspontját, miszerint a konfliktust párbeszéd és diplomácia útján kell megoldani, és hangsúlyozta India készségét a béketárgyalások elősegítésére.
Subrahmanyam Jaishankar indiai külügyminiszter korábban azt mondta, hogy bár Újdelhi nem javasolt konkrét stratégiákat vagy feltételeket a konfliktus lezárására, aktívan együttműködik mind Moszkvával, mind Kijevvel.
„Ha ezek a beszélgetések hasznosak, ma nem sok olyan ország és vezető van, amely Putyinnal és Zelenszkijjel is tárgyalhat; úgy gondolom, mi is hozzájárulhatunk” – jelentette ki a miniszter.
A hétfői interjúban Zelenszkij elismerte, hogy India „hatalmas érték, és hogy Modi befolyásolhatja a háború befejezését”. Ragaszkodott azonban ahhoz, hogy minden állítást tettekkel kell alátámasztani.
Újdelhi az elmúlt két évben növelte a kereskedelmet Moszkvával. Jelentősen növelte a kedvezményes áron vásárolt orosz kőolaj mennyiségét, így a kétoldalú kereskedelmi forgalom tavaly meghaladta a 65 milliárd dollárt. Az indiai vezetés szerint ezzel az ország energiabiztonságát szavatolja.
A Times of Indiának adott interjújában Zelenszkij azt állította, hogy az Oroszország elleni nyugati szankciók csak „részben” működnek, mert olyan országok, mint India és Kína nem csatlakoztak hozzájuk.
Az orosz vezetés többször is kijelentette, hogy a nyugati szankciók nem gyengítették az ország gazdaságát, amely rugalmas növekedést mutat. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt héten módosította az Oroszországra vonatkozó 2024-es előrejelzését, és most arra számít, hogy az ország GDP-je idén 3,6%-kal nő, ami a korábbi 3,2%-os előrejelzéshez képest növekedést jelent.