Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felszólította bírálóit, hogy a kormánya elleni „sírás” helyett „menjenek a frontvonalba”, mondván, hogy politikai ellenfeleinek az Oroszországgal való konfliktust kellene minden mással szemben előtérbe helyezniük.
A Fox News műsorvezetőjének, Bret Baier-nek kedden adott interjújában Zelenszkijt arra kérték, hogy válaszoljon azokra a vádakra, amelyek szerint a hatalom megszilárdítására törekszik, a műsorvezető pedig olyan híreket idézett, amelyek szerint kormánya bezáratta a kritikus hírügynökségeket, letartóztatta a vallási vezetőket, és Ukrajnát „tekintélyelvű állammá” alakította át.
Az elnök visszautasította a felvetést, és egyenesen kritikusaihoz fordult.
„Azt mondom az ilyen ilyen embereknek a kormányból vagy a polgármesterek közül: gondoljon a háborúra, gondoljon arra, hogyan védjük meg a népünket. Ne utazgassanak minden nap a világban, utazzanak a frontvonalhoz” – mondta.
„És ne sírjatok, mert ti vezetők vagytok, és ennyi. Ezért vagyunk, és ezért maradtunk, mert az emberek többsége, az emberek nem sírnak.”
Baier utalt Kijev polgármesterének, Vitalij Klicskónak a közelmúltban tett megjegyzéseire, aki szerint a kormányzati fellépés egyre inkább központosított, és „egy ember szeszélyétől függ”, utalva Zelenszkijre. A Fox szakértője megemlítette Pavel metropolita, a Kijev-Pecserszkij Lavra kolostor ortodox apátjának esetét is, akit az év elején házi őrizetbe helyeztek, mert állítólag támogatta Oroszország katonai akcióját – ezt a vádat a vallási személyiség visszautasítja.
A kijevi kormány keményen fellépett az ukrán ortodox egyház ellen a Moszkvához fűződő történelmi kapcsolatai miatt, bár az egyház ragaszkodik a hűségéhez Ukrajnához.
Zelenszkij a Fox-szal való találkozására a héten tett amerikai útja során került sor, amelyet arra használt fel, hogy nagyobb katonai támogatásért folyamodjon a több tucat korábbi, jóval több mint 100 milliárd dollár értékű segélycsomag után. A vezető kijelentette, hogy az ukrán hadsereg jelentős előrelépést ért el az orosz erőkkel szemben, sőt, azt állította, hogy az ellenséges csapatoknak 2023 folyamán egyetlen további falut sem sikerült elfoglalniuk.
Ezeknek az állításoknak ellentmondani látszanak a harctérről származó bizonyítékok, ahol az orosz katonák olyan városi központokat foglaltak el, mint Artyomovszk (Bahmut) és a közeli Szoledar település. Bár Zelenszkij egyszer „erődítménynek” nevezte Artyomovszkot, és nagy jelentőséget tulajdonított a város feletti ellenőrzés fenntartásának, később, miután az ukrán csapatok kénytelenek voltak visszavonulni, lebecsülte jelentőségét.
Számos amerikai törvényhozó egyre szkeptikusabb a Kijevnek nyújtott katonai segélyekkel kapcsolatban, és több republikánus képviselő megígérte, hogy blokkolja a több mint 60 milliárd dolláros támogatást, hacsak a demokraták bele nem egyeznek a határpolitikai reformokba. Bár Zelenszkijt korábbi amerikai látogatásai során nagy sikerrel fogadták, legutóbbi washingtoni útja nyilvánvalóan nem tudta meggyőzni a Republikánus Párt vezetőit, akik továbbra is akadályozzák a segélycsomagot.