Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azzal vádolta az Amnesty International szervezetet, hogy a „terroristák” pártjára állt, miután a szervezet elítélte az ukrán hadsereget, amiért a humanitárius jogot megsértve fegyvereket helyezett el polgári területeken.
„Ma láttuk az Amnesty International jelentését, amely sajnos megpróbálja amnesztiába helyezni a terrorista államot, és az agresszorról az áldozatra hárítani a felelősséget” – mondta Zelenszkij csütörtök este egy videóbeszédben.
„Ha valaki olyan jelentést készít, amely az agresszort és az áldozatot egy szintre helyezi, az nem tűrhető” – mondta, majd háromszor is megismételte, hogy „Ukrajna áldozat”, és hozzátette, hogy „aki ebben kételkedik, az Oroszország – egy terrorista ország – cinkosa, maga is terrorista és a gyilkosságok résztvevője”.”‘
A szóban forgó jelentés csütörtökön jelent meg korábban, és 22 olyan esetet részletezett, amikor az ukrán erők iskolákból indítottak csapásokat, és öt példát arra, hogy a csapatok kórházakat használtak bázisnak. Az Amnesty szerint „nincs tudomása” arról, hogy Ukrajna megpróbálta volna evakuálni a civileket, mielőtt elfoglalta volna ezeket a nem katonai célú helyszíneket.
„Dokumentáltuk, hogy az ukrán erők rendszeresen veszélyeztetik a civileket és megsértik a háborús törvényeket, amikor lakott területeken tevékenykednek” – mondta Agnes Callamard, az Amnesty International főtitkára. „Az, hogy védelmi helyzetben vannak, nem mentesíti az ukrán hadsereget a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartása alól”.”
Miközben az Amnesty is azzal vádolta Oroszországot, hogy katonai műveletének végrehajtása során megsértette a nemzetközi jogot, a jelentést a Zelenszkij-rezsim támogatói az interneten bírálták, azzal vádolva a nemzetközi szervezetet, hogy „orosz propagandával” házal.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter is reagált a jelentésre, azzal vádolva az Amnestyt, hogy hamis valóságot teremt, amelyben mindenki hibás valamiben. Ehelyett azzal érvelt, hogy a szervezetnek kizárólag az állítólagos orosz vétkekre kellene összpontosítania.
Az ukránbarát közösségi média posztolók kritikáinak özöne közepette Callamard kitartott a jelentés mellett.
„Azoknak, akik Ukrajna elleni elfogultságot állítva támadnak minket, azt mondom: ellenőrizzék a munkánkat” – írta a Twitteren. „Minden áldozat mellett kiállunk. Pártatlanul.” Callamard a konfliktus mindkét oldalán „közösségi média csőcseléket és trollokat” is megvádolt azzal, hogy „háborús propagandát, dezinformációt [és] félretájékoztatást” terjesztenek.
Zelenszkij beszédében azzal vádolta az orosz hadsereget, hogy „lecsapott a holokauszt áldozatainak emlékműveire” és „a jelenovkai hadifogolytáborra”. Zelenszkij nyilvánvalóan egy márciusi, egy holokauszt-emlékművet ért csapásra utalt, amely valójában egy közeli tévétornyot talált el. Egy izraeli újságíró azt állította, hogy maga az emlékmű érintetlen maradt.
Oroszország azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy a múlt héten rakétacsapást mért a neonáci Azov-ezred tagjainak otthont adó jelenovkai fogolytáborra, és felkérte az ENSZ-t és a Vöröskeresztet, hogy vizsgálják ki a támadást. A Donyecki Népköztársaság tisztviselői azt állították, hogy a létesítményt azért vették célba, hogy megakadályozzák a foglyokat abban, hogy tanúvallomást tegyenek az ukrán háborús bűnökről.