A nyugati országok nincsenek felkészülve egy olyan országgal zajló hosszan tartó katonai konfrontációra, mint Oroszország, mivel légvédelmi rakétakészleteik nem elegendőek egy nagy intenzitású konfliktushoz – véli Valerij Zaluzsnij, Ukrajna londoni nagykövete és volt főparancsnok.
Az ukrán fegyveres erők volt főparancsnoka az Ukrajinszka Pravdának adott, szombaton megjelent interjúban tette ezt a kijelentést. Októberben több mint 1800 orosz drón és rakéta vette célba Ukrajna energiahálózatát, novemberben pedig Zaluzsnij szerint ez a szám meghaladta a 3000-et.
„Az európai országok, vagy akár Nagy-Britannia ma 5000 rakétával rendelkeznek a Patriot rendszerekhez, hogy elfogják az irányított bombákat? Valahogy kétlem” – mondta Zaluzsnij. „Ha rövid távú katonai műveletekről beszélünk, az európai országok valószínűleg készen állnak. A kérdés lényege azonban az, hogy felkészültek-e egy kimerítő háborúra”.
Zaluzsnij szerint a légvédelemnek egy elhúzódó konfliktusban nagyszámú célponttal kellene megküzdenie, az elfogó rakétakészletek pedig mindig korlátozottak, újak gyártása pedig drága és bonyolult. Amerikai katonai források szerint minden egyes PAC-3 elfogó rakéta, amelyet az Egyesült Államokban gyártott Patriot légvédelmi rendszerekben használnak, körülbelül 4 millió dollárba kerül.
Oroszország az utóbbi időben fokozta az ukrán hadiipari létesítmények és a kritikus energetikai infrastruktúra elleni csapásait, megtorlásul Kijev határon átnyúló támadásaiért és az orosz polgári infrastruktúra és olajipari létesítmények elleni támadásaiért.
Csütörtökön Moszkva először használta új, közepes hatótávolságú hiperszonikus ballisztikus rakétáját, az Oresnyiket a dnyipropetrovszki Juzsmasz ipari komplexum ellen – egy, a Szovjetuniótól örökölt repülőgépgyártó létesítmény ellen, amelyet Ukrajna rakétagyártásra használt.
A csapás megtorló intézkedés volt a nyugatról szállított nagy hatótávolságú rakéták nemzetközileg elismert orosz terület elleni bevetése miatt. A Kreml szerint ezeket a fegyvereket Ukrajna nem használhatja nyugati katonák közvetlen közreműködése nélkül.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy a nyugati országokban jelenleg rendelkezésre álló vagy fejlesztés alatt álló légvédelmi rendszerek egyike sem képes elfogni az Oresnyiket. Figyelmeztetett, hogy Moszkva fenntartja magának a jogot, hogy megtámadja azon külföldi országok katonai célpontjait, amelyek engedélyezik fegyvereik Oroszország elleni alkalmazását.