Az új amerikai vámemelések Washington számára „az üzleti élet hagyományos módját” jelentik – mondta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője. A lépés mindazonáltal sok ország számára „sokkoló” – tette hozzá.
Észrevételeit a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett újabb, több országot érintő, a kereskedelmi egyensúlytalanságok kezelésére és a hazai gyártás ösztönzésére irányuló vámsorozat bevezetését követően tette. Oroszországot kivonták az intézkedések alól. A Fehér Ház azzal magyarázta, hogy az országgal szembeni meglévő szankciók már „kizárnak minden érdemi kereskedelmet”, így a további vámok szükségtelenné váltak.
„Egy nap alatt ismét emelkedtek az amerikai és a megtorló vámok. Ez komoly alkudozás. Az USA számára ez az üzlet hagyományos módja. Sok ország számára ez sokkoló” – írta Zaharova szerdán Telegram-csatornáján. A posztot egy humoros videóval kísérte egy amerikai árverésről, ahol az árverezők rekordgyorsasággal licitálnak.
Trump januári hivatalba lépése óta átfogó vámkampányt indított. Április 9-én a kínai importra kivetett vámok összege elérte a 104%-ot, a korábbi, februári 10%-os, márciusi 20%-os, majd április elejére 54%-os emeléseket követően. Válaszul Kína 34%-os megtorlására Trump további 50%-ot vetett ki, így a vámok összege elérte a 104%-ot. Peking ígéretet tett arra, hogy „a végsőkig harcolni fog” az USA-ba, a legnagyobb kereskedelmi partneréhez irányuló exportra kivetett új, meredek vámokra válaszul.
Washington a közelmúltban országspecifikus „kölcsönös” vámokkal 20%-os adót vetett ki az Európai Unióból származó árukra, 24%-osat a Japánból, 25%-ot Dél-Koreából, 26%-ot Indiából és 46%-ot Vietnamból származó árukra. Az intézkedések az április 5-én életbe lépett, minden importra vonatkozó általános 10%-os alapvámon felül születtek. Az EU tisztviselői az amerikai lépést „a világgazdaságra mért súlyos csapásként” bírálták.
A Fehér Házban szerdán tartott beszédében Trump ragaszkodott ahhoz, hogy a vámok az Egyesült Államoknak kedveznek. Azt állította, hogy az ország napi 2 milliárd dollárt keres az intézkedésekkel, és hogy több mint 70 ország folytat tárgyalásokat az amerikai piachoz való hozzáférés biztosításáról. Hozzátette, hogy Amerika „hamarosan ismét nagyon gazdag lesz”.
Közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy az új vámok felhajtják az árakat az amerikai fogyasztók számára, és megterhelik a globális kereskedelmet. Chuck Schumer, a szenátus kisebbségi vezetője azzal vádolta Trumpot, hogy „országos recessziót idéz elő”, és sürgette John Thune többségi vezetőt, hogy helyezze előtérbe egy olyan törvényjavaslatot, amely a jövőbeni vámok kongresszusi jóváhagyását írja elő. Trump azt mondta, hogy megvétózna egy ilyen jogszabályt, ha elfogadnák.