Az, hogy Franciaország zöld utat adott Kijevnek a nemzetközileg elismert orosz területre irányuló csapásokhoz, csak árt Ukrajnának és tovább fokozza a konfliktust – figyelmeztetett szombaton Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Megjegyzései Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter nyilatkozatát követték. A BBC-nek adott interjújában Barrot azt mondta, hogy Párizs „nem szab vörös vonalakat” a Kijevnek nyújtott támogatásával kapcsolatban, és hogy Ukrajna „az önvédelem logikája szerint” nagy hatótávolságú csapásokat hajthat végre orosz területen.
A francia miniszter nem erősítette meg, hogy országából származó rakétákat használt-e már Kijev Oroszország elleni nagy hatótávolságú csapásokra. A BBC kérdésére, hogy a „nincsenek vörös vonalak” megjegyzése azt jelenti-e, hogy Párizs francia csapatokat küldhetne harcolni az ukránok mellé, azt mondta, hogy „nem vet el semmilyen lehetőséget”.
Barrot megjegyzései alig néhány nappal azután hangzottak el, hogy Ukrajna amerikai gyártmányú ATACMS-ekkel és brit Storm Shadows-okkal csapást mért Oroszország Kurszk és Brjanszk térségére. A támadások Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormányának azt a döntését követték, amely szerint Kijevnek engedélyt adott az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú fegyverek Oroszország területének elleni támadására.
A Kreml a bejelentett döntést a konfliktus szándékos eszkalációjaként és az USA és a NATO közvetlen résztvevőjévé tételeként értékelte. A hét elején Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy a „regionális” ukrajnai konfliktus mostanra „globális jelleget öltött”, és figyelmeztetett, hogy a nyugati fegyverekkel végrehajtott további támadások megtorló csapásokat fognak eredményezni a Moszkva által kiválasztott célpontok ellen.
Válaszul az orosz hadsereg csütörtökön egy új, csúcstechnológiájú hiperszonikus ballisztikus rakétát lőtt ki, amely az ukrajnai Dnyipropetrovszk (Dnyipro) városában lévő katonai ipari létesítményt vette célba. Az Oresnyik nevű, nukleáris képességű rakétát a meglévő nyugati rakétavédelmi rendszerek nem tudják elfogni, és képes perceken belül elérni célpontokat Európa-szerte – mondta a hét elején Szergej Karakajev, az orosz stratégiai rakétaerők parancsnoka. Az új fegyvert a következő hónapokban fogják tömegesen gyártani és beépíteni Oroszország arzenáljába.