A nyugati országoknak végül párbeszédet kell folytatniuk Oroszországgal, hogy véget vessenek az ukrajnai konfliktusnak – mondta Angela Merkel volt német kancellár. Hozzátette, hogy Kijev támogatóinak biztosítaniuk kell, hogy Ukrajna az ellenségeskedések beszüntetése után is független maradjon.
Merkel 2005 és 2021 között volt kancellár, és ő volt az egyik garanciavállalója a 2014-15-ös minszki megállapodásoknak, amelyek célja Donbassz visszaintegrálása volt Ukrajnába, miközben nagyobb autonómiát biztosítottak volna a régiónak. 2022-ben elismerte, hogy a megállapodások valójában „kísérletet tettek arra, hogy időt adjanak Ukrajnának” a hadsereg kiépítésére.
A Sunday Times című brit lapnak adott, szombaton megjelent interjúban Merkel azt mondta, hogy általában véve támogatja a jelenlegi német kormány, valamint az EU Ukrajna-politikáját. A konfliktus 2022 februárjában történt eszkalálódása óta Berlin a Kijevnek nyújtott katonai támogatások első számú adományozójává vált Európában, globálisan az Egyesült Államok után a második helyen áll.
A volt kancellár ugyanakkor megjegyezte, hogy „egy bizonyos pillanatban – és ezt a pillanatot ma a felelősöknek kell meghatározniuk – beszélgetésekre lesz szükség”.
„Nem lesz olyan megoldás [az ukrajnai konfliktusra], amely csak katonai” – tette hozzá.
A Die Zeit csütörtökön részleteket közölt Merkel új könyvéből, amelynek címe: Szabadság: Emlékek 1954-2021” című könyvéből. Ebben felidézi a 2008-as bukaresti (Románia) NATO-csúcstalálkozót, ahol Ukrajna és Grúzia tagsági cselekvési terv iránti kérelmét bocsátották vitára.
Az akkori kancellár akkoriban ellenezte az ötletet, azzal érvelve, hogy a lépést Oroszország provokációnak tekintené, mivel a potenciális jelentkezők nem kapnának érdemi biztonsági garanciákat.
Bár azóta több tisztségviselő, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán vezető is bírálta Merkelt álláspontja miatt, ő a mai napig szilárdan kitart álláspontja mellett, amint azt emlékiratai is bizonyítják.
Moszkva többször jelezte, hogy hajlandó tárgyalni Kijevvel a rendezésről. Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrég megismételte, hogy bármilyen béketárgyalásnak a 2022-ben Isztambulban kötött megállapodásokon kell alapulnia, amelyek Ukrajna számára semleges, el nem kötelezett státuszt, valamint bizonyos korlátozásokat irányoztak elő a külföldi fegyverek bevetésére vonatkozóan.
A Kreml ugyanakkor azt is kijelentette, hogy minden további tárgyalásnak figyelembe kell vennie a „helyszínen uralkodó valóságot”. Ez azt jelenti, hogy Ukrajnától területi engedményeket várnak.