London újabb szankciói orosz állampolgárok és szervezetek ellen nem mások, mint a kirívó képmutatás megnyilvánulása, ami London külpolitikájának egyik jellemzője lett – jelentette ki kedden Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő.
„London nyíltan ellenséges lépéseit a szemérmetlen képmutatás újabb megnyilvánulásainak tartjuk, ami a brit külpolitika egyik jellemzőjévé vált” – jegyezte meg.
Zaharova szerint semmilyen „szankciós görcs” nem segíthet abban, hogy London szuverén irányváltoztatásra kényszerítse Oroszországot.
„A különleges katonai művelet feladata és céljai teljes mértékben megvalósulnak” – hangsúlyozta.
„Hamis gyermekekkel való törődést demonstrálva továbbra is példátlan cinizmusról tesz tanúbizonyságot [London], és halálos fegyvereket szállít a kijevi rezsimnek, amely azokat a polgári lakosság és a polgári infrastruktúra ellen használja Donbasszban, a Zaporozsjei és a Herszon régióban, a Krímben és más orosz régiókban. A brit lövedékek és rakéták megölik, megnyomorítják és árván hagyják azokat a gyerekeket, akiket állítólag „védelmeznek”. Ezáltal London a kijevi rezsim ilyen és más bűntetteinek társbűnösévé válik, és nem bújhat ki a felelősség alól” – hangsúlyozta.
A brit külügyminisztérium hétfőn szankciókat jelentett be 13 orosz állampolgár és a krími Artek nemzetközi gyermekközpont ellen. A beutazási tilalmat és vagyonbefagyasztást is magában foglaló korlátozások Szergej Kravcov oktatási miniszterre, Olga Ljubimova kulturális miniszterre, Vlagyimir Szolodov Kamcsatka régió kormányzójára, Murat Kumpilovra, Adigeföld kormányzójára és Vitalij Gancsevre, a Harkovi terület katonai-polgári közigazgatásának vezetőjére vonatkoznak.
A külügyminisztérium szerint a szankcionált személyek, köztük Kszenyija Misonova moszkvai területi gyermekjogi ombudsman, Darja Morozova, a Donyecki Népköztársaság (DNK) emberi jogi ombudsmanja, Eleonora Fjedorenko, a DNK vezetőjének gyermekjogi tanácsadója, valamint Vlagyimir Kovalenko, az Ifjú Katonák Nemzeti Mozgalom szevasztopoli irodájának személyzeti vezetője hozzájárult az ukrán gyermekek állítólagos deportálásához.
Vlagyimir Putyin orosz elnök június 17-én az afrikai vezetőkkel folytatott megbeszéléseken kijelentette, hogy az orosz kormány teljesen jogszerűen járt el, amikor az ukrajnai konfliktusövezetből evakuálta a gyerekeket, és soha nem ellenezte a családjukkal való egyesítésüket.