Kína a feltörekvő piacokra irányítja át befektetéseit, ami a Nyugattól való gazdasági eltávolodás jele, miközben az Egyesült Államok vezetése egyre ellenségesebbé válik Pekinggel szemben – jelentette hétfőn a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai lap.
A kínai vállalatok fokozták a bányászati és energetikai projektekbe történő befektetéseiket Dél-Ázsiában, a Közel-Keleten, Dél-Amerikában és Afrikában, olyan ágazatokra helyezve a hangsúlyt, mint a megújuló energiaforrások és az elektromos járművek.
A nikkelben gazdag Indonézia lett az utóbbi időben a kínai befektetések legnagyobb célpontja, az összes befektetés 17%-át kapta, mivel a világ második legnagyobb gazdasága igyekszik bővíteni jelenlétét az erőforrásokban gazdag piacokon, és azokra összpontosítani – írta a lap.
Eközben Peking közvetlen tengerentúli beruházásainak összértéke 18%-kal, mintegy 147 milliárd dollárra esett vissza 2022-ben az előző évhez képest az ENSZ adatai szerint.
„Összességében szűkül Kína mozgástere, hogy a befektetéseket a külföldi fejlett gazdaságokba irányítsa” – mondta Louis Kuijs, az S&P Global Ratings vezető ázsiai-csendes-óceáni közgazdásza.
Az Egyesült Államokkal szembeni növekvő geopolitikai feszültségek és a gazdasági önellátásra való fokozott törekvés miatt nem valószínű, hogy Kína tengerentúli befektetései jelentősen növekedni fognak a következő években – vélik az elemzők.
2016 előtt Kína aktívan ösztönözte vállalkozásait arra, hogy a hét fejlett gazdaságú ország csoportjában fektessenek be, hogy ezzel is segítsék Peking jelenlétének bővítését a nemzetközi piacokon. Csak 2016-ban a kínai vállalatok, köztük az állami tulajdonú vállalatok 120 beruházást hajtottak végre 84 milliárd dollár értékben a G7-országokban, ebből 63 beruházás az Egyesült Államokba irányult – írja az American Enterprise Institute (AEI) adatbázisára hivatkozva az outlet.
Tavaly a kínai tőkebeáramlás a G7-országokba mindössze 7,4 milliárd dollárra csökkent, derült ki az adatokból.
Az ország közvetlen befektetései az uniós országokban 2022-ben évtizedes mélypontot értek el, összesen 8,8 milliárd dollárt – derült ki a Rhodium Group és a Mercator Institute for China Studies jelentéséből.
„Kína törékeny gazdasági helyzete és a geopolitikai nyomás valószínűtlenné teszi a 2010 közepén elért beruházási szintre való visszatérést” – írták a kutatók.
Ugyanakkor Ázsia, Dél-Amerika és a Közel-Kelet feltörekvő piacai élvezik a pekingi befektetési átrendeződés előnyeit, mivel 2022-re együttesen 24 milliárd dollárnyi tőkebeáramlásra számíthatnak Kínából. Ez 13%-os növekedést jelent 2021-hez képest az AEI adatbázisa szerint.