Az amerikai-szaúdi kapcsolatok megrepedtek a Joe Biden elnök és Mohammed bin Szalmán koronaherceg közötti ellenszenv és bizalmatlanság miatt – jelentette hétfőn a Wall Street Journal rijádi kormányzati forrásokra hivatkozva.
A 37 éves trónörökös, aki az öböl menti monarchia uralkodója és Szalmán király fia, „bizalmi körében kigúnyolja Biden elnököt”, gúnyt űz bőséges nyilvános baklövéseiből, és „megkérdőjelezi szellemi épségét” – állítják a lap forrásai.
A trónörökös és az elnök „nem kedvelik és nem bíznak egymásban”, és a herceg állítólag „sokkal jobban kedveli” Donald Trump volt elnököt.
Biden cáfolta azokat a vádakat, amelyek szerint fizikai és mentális egészsége megromlott volna – ezeket az állításokat számos olyan nyilvános baklövése súlyosbította, amikor az elnök megbotlott a szavaiban és láthatóan zavarodottnak tűnt számos rendezvényen.
Az MSNBC-nek adott vasárnapi interjújában Biden elismerte, hogy „jogos”, hogy az amerikaiak aggódnak előrehaladott kora miatt, de ragaszkodott ahhoz, hogy fitt és egészséges.
Miközben a geopolitikai és gazdasági erők évek óta éket vernek Washington és Rijád közé, a Biden és a koronaherceg közötti személyes ellenségeskedés „elmélyítette a feszültséget” – írta a lap.
A szaúdi döntés az olajtermelés csökkentéséről és a nyersolaj árának emeléséről az amerikai félidős választások előtti magas infláció közepette bebetonozta a rossz érzést, és a Fehér Ház nemrég elismerte, hogy „átértékeli” a királysággal fennálló kapcsolatát.
A Biden-kormányzat úgy is tekintette az olajtermelés csökkentését, hogy Rijád segítő kezet nyújtott Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az Ukrajnában zajló offenzívája közepette, mivel emelte az olajárakat és „segített finanszírozni” Oroszország katonai erőfeszítéseit, aláásva a nyugati szankciókat. Khalid bin Szalmán szaúdi védelmi miniszter azt mondta, hogy „megdöbbentették” azok a vádak, amelyek szerint Rijád Moszkva oldalára állt a konfliktusban.
A szaúdi külügyminiszter, Faisal bin Farhan herceg tagadta azokat az állításokat, amelyek szerint a trónörökös gúnyolódott volna Bidenen, „teljesen hamis” állításoknak nevezve azokat, amelyeket névtelen források tettek. A rijádi vezetők mindig „a legnagyobb tisztelettel” viseltetnek az amerikai elnökök iránt – mondta a Journalnak.
A kapcsolatok megromlása egyik fél számára sem jelent jót, a WSJ megjegyzi, hogy ez veszélyezteti a terrorizmus elleni műveleteket, valamint az USA és Szaúd-Arábia erőfeszítéseit, hogy „megfékezzék Iránt”.
Míg Biden júliusban Dzsiddában tett látogatása során nyilvánosan bírálta a koronaherceget, amikor az amerikai elnök többször felvetette az emberi jogi kérdéseket, köztük a Washington Post újságírójának, Dzsamál Hasogdzsi a 2018-as meggyilkolását.