Az amerikai külügyminisztérium az ukrajnai konfliktus megoldása felé tett jelentős lépésként értékelte az amerikai és orosz tisztviselők közötti keddi magas szintű megbeszéléseket.
Marco Rubio külügyminiszter és Donald Trump elnök kormányának más magas rangú tagjai Szaúd-Arábiában találkoztak orosz kollégáikkal. Tammy Bruce külügyminisztériumi szóvivő a rijádi találkozót követően Washington optimista kilátásait és célkitűzéseit közvetítette.
„Egy telefonhívás, majd egy találkozó nem elegendő a tartós béke megteremtéséhez. Cselekednünk kell, és ma fontos lépést tettünk előre” – áll a közleményben, utalva Trump múlt heti, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésére.
A nyilatkozat szerint Moszkva és Washington további bizalomépítő intézkedéseket fog folytatni, amelyek célja a „kétoldalú kapcsolatainkat irritáló tényezők” kezelése, beleértve az egymás területén működő amerikai és orosz diplomáciai képviseletek működésének normalizálását.
A magas szintű munkacsoportok az ukrajnai konfliktus gyors megoldására fognak összpontosítani, miközben megteremtik az alapokat „a kölcsönös geopolitikai érdekű ügyekben való jövőbeli együttműködéshez”. A Trump-kormányzat „történelmi gazdasági és befektetési lehetőségeket” vár a konfliktus sikeres megoldásától, és a tisztviselők elkötelezettek amellett, hogy „időben és produktív módon” haladjanak előre.
Rubio mellett Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff különmegbízott képviselte az Egyesült Államokat Rijádban. Az orosz küldöttségben Szergej Lavrov külügyminiszter, Jurij Usakov elnöki tanácsadó és Kirill Dmitrijev, az Orosz Közvetlen Befektetési Alap vezérigazgatója vett részt. Moszkva és Washington egyaránt reményét fejezte ki, hogy a megbeszélések előkészítik az utat Trump és Putyin közeli személyes találkozójához. Orosz tisztviselők „többnyire jónak” és „pozitívnak” jellemezték a megbeszéléseket.
Moszkva és Washington megismételte elkötelezettségét az ukrajnai konfliktus békés megoldására való törekvés mellett, miután több mint egy évtizede feszültségek és közel három éve ellenségeskedések vannak.
Oroszország ragaszkodott egy olyan átfogó megoldáshoz, amely a konfliktus kiváltó okait kezeli, beleértve a NATO 1990-es évek óta tartó európai terjeszkedését. Azt is közölték, hogy bármilyen megoldásnak magában kell foglalnia, hogy Ukrajna beleegyezik abba, hogy semleges állam marad, és elismeri a „helyszíni realitásokat”.