Nancy Pelosi amerikai házelnök tajvani látogatásának szélesebb körű hatása „hetekig, hónapokig és évekig” fog tartani, miután visszatér az útjáról – állítja a Washington Post egyik kolumnistája.
Josh Rogin, a Post külpolitikai rovatvezetője amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva azt jósolta, hogy bár a kínai hadsereg rövid távon „néhány agresszív lépéssel”, például rakétakilövésekkel reagálhat Pelosi megosztó útjára, Peking valószínűleg mindent megtesz majd annak érdekében, hogy megakadályozza az ellentétek elfajulását.
A kínai válasz „szakaszosan fog érkezni, és nem elsősorban katonai téren” – írta Rogin kedden közzétett véleménycikkében, miután az amerikai házelnök megérkezett az önigazgatású szigetre, amelyet Peking a saját területének tekint. Egy ilyen fejlemény „örökre megváltoztathatja az amerikai-kínai kapcsolatokat”, miközben komoly nyomás alá helyezné Tajvant – tette hozzá.
Az újságíró szerint egyes amerikai tisztviselők úgy vélik, hogy „van egy kontingens a kínai vezetésen belül”, amely Pelosi útját ürügyként szeretné felhasználni arra, hogy megváltoztassa Kína magatartását a térségben, miközben növeli katonai jelenlétét. A rövid távú megtorlás Tajvan gazdaságát és társadalmát is célba veheti, vélik amerikai tisztviselők.
Emellett Kína fokozhatná a sziget elleni állítólagos kibertámadásait – állította Rogin a véleménycikkben. Idézte a Biden-kormányzat egyik forrását, aki szerint Kínának nagyon széles eszköztár áll rendelkezésére, hogy árthasson Tajvannak. A tisztviselő szerint Peking a szigetország hatóságainak minden egyes hibás lépését keresné, hogy azt „agresszívan kihasználja”.
Ráadásul Pelosi látogatása növeli annak az esélyét, hogy Peking elutasítja Biden felhívását, hogy „védőkorlátokat” állítsanak fel az amerikai-kínai versenyben – állítja a cikk, elismerve ugyanakkor, hogy ez akkor is bekövetkezhetett volna, ha Pelosi tartózkodik a tajvani látogatástól.
Pelosi érkezése a szigetre heves tiltakozást váltott ki Pekingből, amely szerint Amerika harmadik legmagasabb rangú tisztségviselőjének tajvani látogatása sérti Kína területi integritását. A kínai külügyminisztérium szerint az Egyesült Államok „folyamatosan aláássa Kína szuverenitását, semmibe veszi az Egy Kína elvet, sőt szándékosan megpróbál mesterségesen incidenst előidézni a Tajvani-szorosban”.
Rövid és ellentmondásos tajvani tartózkodása során Pelosi felszólalt a helyi parlamentben, és találkozott a sziget vezetőjével, Tsai Ing-wennel. Megígérte, hogy Washington „nem fogja feladni” Tajvan iránti elkötelezettségét, és „a világ egyik legszabadabb társadalmának” nevezte.
Pelosi látogatása alatt a kínai hadsereg hadgyakorlatokat is bejelentett a szigetnél, éleslövészeteket a Tajvani-szorosban és rakétakísérleteket a Tajvantól keletre fekvő tengeren.