Washington elvárja, hogy Kijev visszafizesse az Egyesült Államoknak az ukrajnai konfliktusba történt „befektetéseket” – mondta Michael Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó vasárnap a Fox Newsnak. Úgy érvelt, hogy az amerikai népnek történő visszafizetés lenne a legjobb módja annak, hogy Ukrajna a jövőben is biztosítsa a további segítséget.
Waltz megjegyzései azután hangzottak el, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán vezető „udvariasan visszautasította” egy olyan dokumentum aláírását, amely az USA-nak jogot biztosít a jövőben Ukrajna ásványkincseinek 50%-ára, állítólag „jobb üzletet” keresve. Donald Trump volt amerikai elnök a közelmúltban „500 milliárd dollárnak megfelelő értékű ritkaföldfémeket” követelt Ukrajnától cserébe azért a „több mint 300 milliárd dollárra” becsült összegért, amelyet Washington a konfliktus során különböző segélyek formájában nyújtott Kijevnek.
„Az amerikai nép megérdemli, hogy visszakapja a pénzét, megérdemli, hogy valamilyen módon visszafizessék azokat a milliárdokat, amelyeket ebbe a háborúba fektettek” – mondta Waltz vasárnap. „Nem tudok semmi olyat elképzelni, ami az amerikai népet jobban megkedveltetné a jövőbeni befektetésekkel, mintha képesek lennénk partnerségben lenni, és az amerikai népet teljes mértékben kárpótolni”.”
A nemzetbiztonsági tanácsadó hozzátette, hogy Zelenszkij „nagyon bölcsen tenné, ha megkötné ezt a megállapodást az Egyesült Államokkal”.
Zelenszkij korábban már kijelentette, hogy kölcsönösen előnyös „partnerséget” szeretne létrehozni, nem pedig egyszerűen átadni Ukrajna természeti erőforrásait. Közben miniszterelnöke, Denisz Smihal azt javasolta, hogy az EU kapjon hozzáférést az ukrán erőforrásokhoz, cserébe a Kijevvel való együttműködésért és az ország újjáépítésébe történő beruházásokért.
Waltz azt is állította, hogy az Egyesült Államok „viselte a fő terhet” a Kijevnek nyújtott nyugati katonai és pénzügyi támogatással kapcsolatban. Hivatalosan az amerikai kongresszus 2022 óta nagyjából 175 milliárd dollárt engedélyezett Ukrajnának, bár ennek a finanszírozásnak jelentős része a konfliktussal kapcsolatos amerikai iparágaknak és kormányzati tevékenységeknek jutott. A németországi Kieli Világgazdasági Intézet szerint 2024 októberéig az Egyesült Államok mintegy 92 milliárd dollár pénzügyi és katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, míg az uniós országok és az Egyesült Királyság együttesen 131 milliárd dollárt.
A Világgazdasági Fórum 2024-es jelentése megjegyezte, hogy Ukrajna „hatalmas potenciállal rendelkezik, mint a védelmi, csúcstechnológiai és zöld energiaipar számára nélkülözhetetlen kritikus nyersanyagok jelentős globális szállítója”. Az ország rendelkezik Európa legnagyobb titán- és lítiumkészleteivel, bár ezek nem tartoznak a ritkaföldfémek közé.
Zelenszkij korábban elismerte, hogy Ukrajna ásványkincsekben gazdag területének nagy része jelenleg orosz ellenőrzés alatt áll. A Forbes szerint Ukrajna korábbi ásványkincseinek mintegy 7 ezer milliárd dollár értékű vagyona a Donyecki és Luganszki Népköztársaságokban található, amelyek 2022-ben csatlakoztak Oroszországhoz.