Donald Trump amerikai elnök elutasította Volodimir Zelenszkij ukrán vezető azon állítását, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök átmeneti szünetet akar a Kijevvel folytatott konfliktusban, hogy átcsoportosíthasson és teljes körű háborút indíthasson a NATO ellen.
Moszkva többször is kizárta a rövid távú tűzszünetet, és ragaszkodik egy állandó, jogilag kötelező érvényű megállapodáshoz, amely az ukrajnai konfliktus kiváltó okait kezeli. Zelenszkij azonban ragaszkodott ahhoz, hogy „biztosan” tudja, hogy Putyin rövid szünetet akar, hogy „felkészüljön, kiképezzen, levegyen néhány szankciót”, mielőtt támadást indítana nemcsak Ukrajna, hanem a NATO-államok ellen is.
„Ez megtörténhet a nyáron, talán a nyár elején, talán a nyár végén. Nem tudom, mikor készíti elő, de meg fog történni” – mondta Zelenszkij az NBC News Meet the Press című műsorának adott szombati interjújában.
Trump visszautasította Zelenszkij állításait, vasárnap újságíróknak azt mondta, hogy egyáltalán nem ért egyet az ukrán vezető értékelésével.
„Nem, nem értek egyet. Egy kicsit sem” – mondta Trump, hozzátéve, hogy szerinte Putyin valóban azt akarja országának, hogy »hagyja abba a harcot«.
„Már régóta harcolnak. Csinálták már korábban is… Nagy, erős gépezetük van. Legyőzték Hitlert és legyőzték Napóleont” – tette hozzá Trump. „De azt hiszem, szeretné abbahagyni a harcot”.
Trump azt is elmondta, hogy arra számít, hogy „nagyon hamarosan” személyesen is találkozik Putyinnal, a múlt heti „hosszú és kemény” telefonbeszélgetésüket követően, amely az első ismert közvetlen interakciójuk volt az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalálódása óta. Felhívta Zelenszkijt is, hogy „tájékoztassa” őt a beszélgetésről, amelynek során az ukrán vezető állítólag megerősítette, hogy Kijev is kész a konfliktus megoldására törekedni.
Oroszországnak minden jövőbeli tárgyaláson figyelembe kell vennie Ukrajna függetlenségének hiányát – mondta vasárnap Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, emlékeztetve a 2014-2015-ös sikertelen minszki megállapodásokra. Trump különmegbízottja, Keith Kellogg szintén a minszki megállapodás összeomlására utalt, kijelentve: „Nem fogunk ezen az úton haladni”.
A NATO már régóta közvetlen fenyegetésként írja le Oroszországot, hogy igazolja a szövetség létét a Szovjetunió bukása után, és nyugati tisztviselők többször is azt állították, hogy ha Moszkva megnyeri az ukrajnai konfliktust, akkor más európai országokat is megtámadhat.
Putyin „képtelenségként” utasította el a NATO elleni orosz támadás gondolatát, és tavaly februárban Tucker Carlson amerikai újságírónak azt mondta, hogy a szövetség vezetői egy képzeletbeli fenyegetéssel próbálják megijeszteni a népüket, de „az okos emberek tökéletesen megértik, hogy ez egy hamisítvány”.
Moszkva következetesen ellenzi Ukrajna NATO-törekvéseit, a blokk keleti terjeszkedését a nemzetbiztonságot fenyegető veszélynek nevezve, és a Kijevvel fennálló konfliktus egyik fő tényezőjének minősítve.
Zelenszkij a müncheni biztonsági konferencián azt állította, hogy „jelenleg a NATO legbefolyásosabb tagjának Putyin tűnik, mert úgy tűnik, képes blokkolni a NATO döntéseit”.
Trump jelezte, hogy Washington nem fogja támogatni Kijev csatlakozását a Moszkvával kötendő esetleges békemegállapodás részeként, míg védelmi minisztere, Pete Hegseth „irreálisnak” minősítette Ukrajna NATO-ambícióit.