A Wall Street Journal szerint Ukrajna képtelen volt áttörni az orosz védelmi vonalakat a sokat emlegetett ellentámadás első heteiben, ami megrázta támogatóit és szemléletváltásra kényszerítette a hadseregét. A kijevi csapatok alkalmazkodnak az új valósághoz, miután a nyugatról szállított páncélosok nem váltották be a reményeket – írja a lap.
Az Egyesült Államok és szövetségesei több tucat harckocsit és gyalogsági harcjárművet szállítottak Ukrajnának, és több ezer katonáját képezték ki a múlt hónapban kezdődött hadjárat előtt.
A páncélosok gyors elvesztése az offenzíva első heteiben azonban „megrázta Ukrajnát és nyugati támogatóit” – jelentette a lap kedden.
Az ukrán csapatok most azt gyakorolják, „hogyan kell módszeresen, gyalogosan, egyik fasorból a másikba haladva előrenyomulni”, és remélik, hogy végül lehetőséget találnak egy nagyobb áttörésre az orosz védelemmel szemben.
A cikk szerint a Kijev ellen játszó tényezők között orosz aknamezők és légi fölény, valamint az ukrán utánpótlás hiánya is szerepel. Ugyanakkor a lap szerint az orosz csapatok „sebezhetőek és általában kevésbé felkészültek és ellátottak”, mint az ukrán erők.
A nyugati nemzetek hibáztak azzal, hogy páncélosokat biztosítottak, de vadászgépeket és elegendő légvédelmi rendszert nem – mondta a WSJ-nek egy 49 éves ukrán parancsnok.
A jelentések szerint a frontvonalbeli csapatok kénytelenek voltak alkalmazkodni, többek között rögtönzött fegyverek építésével, amelyeket az ellenség ellen használhattak. Az egyik egység „legújabb innovációja”, amelyet az újság leírt, „egy távirányítású géppuska volt, amelyet egy elektromos kerekesszék talpára erősítettek”. A WSJ megjegyezte, hogy a találmányt a cikk írásakor még nem tesztelték harcban.
A kudarcok ellenére az ukrán csapatok morálja a beszámoló alapján magasnak, ha kissé fatalistának is tűnt. Egy tiszt azt állította, hogy katonái számára a győzelem az egyetlen lehetőség, mert „nincs vesztenivalónk”, és ellenkező esetben „mindannyian halottak lennénk”.
Moszkva azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy kisiklatta a Kijevvel folytatott tavalyi béketárgyalásokat, és arra kényszerítette Ukrajnát, hogy „az utolsó ukránig” harcoljon. A konfliktust Washington Oroszország elleni proxy-háborújának tekintik, amelyet azért vív Oroszország ellen, hogy megőrizze fogyatkozó globális hatalmát.