Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki kínai állami látogatása során Pekingben találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Putyinnak ez az első külföldi útja, mióta e hónap elején beiktatták az ötödik elnöki ciklusára.
A vezetők kezet fogtak a Nép Nagy Csarnoka előtt a Tienanmen téren, és meghallgatták, ahogy egy katonai zenekar előadja a két ország nemzeti himnuszát. Később fényképezkedtek, majd a delegációk találkozójára indultak.
Putyint több miniszter is elkísérte, akik részt vesznek a kétoldalú kapcsolatok elmélyítését célzó közös projektekről szóló tárgyalásokon.
Az utazás előtt a Hszinhuának adott interjújában Putyin üdvözölte a két állam közötti „példátlan szintű stratégiai partnerséget”.
Oroszország és Kína hasonló álláspontot képvisel az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban. A Hszinhuának nyilatkozva Putyin méltatta Pekinget, amiért megértette „annak kiváltó okait és globális geopolitikai jelentőségét”. Kína elutasította, hogy Oroszországot okolja a feszültségekért, ehelyett elítélte a NATO terjeszkedését és Washington hidegháborús mentalitását.
Az Oroszország és Ukrajna közötti harcok februárban a harmadik évükbe léptek, és Kijev nyugati támogatói megújították ígéretüket, hogy „amíg szükséges” pénzzel és fegyverekkel támogatják a kijevi rezsimet. Ugyanakkor Kína és az USA között továbbra is feszültségek vannak az Indo-csendes-óceáni térségben és máshol is.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nemrég úgy jellemezte Kínát, mint „az első számú országot, amely lehetővé teszi Oroszország számára, hogy agresszív háborút folytasson”.
Peking tavaly bemutatta az ukrajnai békéhez vezető 12 pontos tervét, amely a diplomáciára helyezi a hangsúlyt. „A béke és a stabilitás fenntartását kell előtérbe helyeznünk, és tartózkodnunk kell az önző haszonszerzéstől” – mondta Hszi a múlt hónapban, és minden felet arra sürgetett, hogy „hűtsék le a helyzetet, és ne öntsenek olaj a tűzre”. Peking elutasította Washington szankciós politikáját és kereskedelmi háborúját is.