Nancy Faeser német belügyminiszter bocsánatot kért, miután július végi ukrajnai útja során egy pohár pezsgővel a kezében pózolt egy vidám fotón.
„Megbántam a fotót” – mondta Faeser kedden, miután az RND hírcsatorna potsdami élő adásában erről kérdezték. Ez „természetesen nem volt helyénvaló” – tette hozzá.
A belügyminisztert a kommentátorok és az ellenzék azután bírálták, hogy az interneten felbukkant a kép, amelyen Hubertus Heil német munkaügyi miniszterrel és Anka Feldhusen ukrajnai nagykövettel együtt egy nyitott erkélyen italozik a kijevi polgármesterrel és bokszlegendával, Vitalij Klicskóval.
A kritikusok rámutattak, hogy Ukrajna, amely jelenleg konfliktusban áll Oroszországgal, nem egy nyaralóhely, vagy olyan hely, ahonnan mosolygós képeket lehet posztolni. A CDU (Kereszténydemokrata Unió) főtitkára, Mario Czaja ragaszkodott ahhoz, hogy a pezsgősüveges fotó „sokat elmond” az Olaf Scholz kancellár kormánykoalíciójában részt vevő szociáldemokrata párt (SPD) tagjairól.
Faeser azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a vitatott kép azt mutatja, hogy a mindennapi élet visszatért Kijevbe. „Az emberek elmennek vásárolni. Újra virágokat ültettek a közterületekre. Az emberek bárokba járnak, kávézókban ülnek, a munkájukat végzik” – magyarázta a miniszter.
Im Rahmen ihres Besuchs in die 🇺🇦 trafen sich Innenministerin Nancy Faeser und Arbeitsminister Hubertus Heil mit dem Bürgermeister der ukrainischen Hauptstadt,Witali KlitschKo
„Auf was trinkt man denn in einem Kriegsgebiet?Auf die Solidarität?“🤦♀️#RusslandUkraineKonflikt pic.twitter.com/9KBJkiD1uo— Mina🤍💙❤️ (@Mina678071311) July 26, 2022
Az orosz erők március végén és április elején „a jószándék gesztusaként” kivonultak az ukrán főváros környéki területekről, miután Isztambulban béketárgyalások kezdődtek az ukrán vezetéssel. A tárgyalások azonban azóta megrekedtek, Moszkva pedig azzal vádolja Kijevet, hogy visszalépett a Törökországban elért előrehaladástól.
Az orosz visszavonulás óta a harcok főként az Ukrajna délkeleti részén, a fővárostól több száz kilométerre fekvő Donbassz régióra összpontosulnak. Oroszország azonban ebben az időszakban több nagy pontosságú csapást is mért kijevi katonai célpontok ellen.
A belügyminiszter a fotó készítésének körülményeit is megmagyarázta. „Este meghívott minket a nagykövet és Vitalij Klicsko kijevi polgármester, és végül ugyanazt az italt választottuk, mint ő” – magyarázta Faeser.
„Ezt nem tenném meg még egyszer. Mert ez olyasmit fejez ki, ami nem helyénvaló, ha az ember egy másik országból érkezik” – tette hozzá.
Oroszország február 24-én küldött csapatokat Ukrajnába, arra hivatkozva, hogy Kijev nem hajtja végre a minszki megállapodásokat, amelyek célja, hogy a donyecki és luganszki régiók különleges státuszt kapjanak az ukrán államon belül. A Németország és Franciaország közvetítésével létrejött jegyzőkönyveket először 2014-ben írták alá. Petro Porosenko volt ukrán elnök azóta elismerte, hogy Kijev fő célja az volt, hogy a tűzszünetet időnyerésre és „erős fegyveres erők létrehozására” használja fel.
2022 februárjában a Kreml független államként ismerte el a Donbassz köztársaságokat, és követelte, hogy Ukrajna hivatalosan is nyilvánítsa magát semleges országnak, amely soha nem csatlakozik semmilyen nyugati katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen indokolatlan volt.