A venezuelai hatóságok úgy döntöttek, hogy egyoldalúan visszavonják a július végére tervezett elnökválasztásra az uniós megfigyelőknek szóló meghívást – jelentette be kedden Elvis Amoroso, az ország Nemzeti Választási Tanácsának (CNE) vezetője.
A tisztségviselő egy televíziós beszédében azzal indokolta a lépést, hogy „erkölcstelen” lenne meghívni az európai megfigyelőket mindaddig, amíg az EU fenntartja „neokolonialista és intervencionista gyakorlatát”, és nem hajlandó feloldani a Caracas elleni szankciókat. A korlátozásokat „kényszerítőnek és népirtásnak” nevezte, hozzátéve, hogy azok „felbecsülhetetlen vagyoni károkat” okoztak, valamint a gyermekek és az idősek egészségére is hatással voltak.
Brüsszel évek óta azzal vádolja Nicolas Maduro venezuelai elnököt és kormányát, hogy megsértik az emberi jogokat, valamint aláássák a demokráciát és a jogállamiságot. Az EU 2017-ben számos korlátozó intézkedést vezetett be a dél-amerikai országgal szemben, többek között fegyverembargót és a belső elnyomáshoz szükséges felszerelésekre vonatkozó embargót, valamint 54 állami tisztviselővel szemben egyéni szankciókat vezetett be.
E hónap elején az EU a közelgő választások támogatásának gesztusaként feloldotta az Amoroso és három másik személy elleni szankciókat. Amoroso azonban hangsúlyozta, hogy ez nem volt elég, és azt követelte, hogy Brüsszel szüntesse meg az országgal szembeni összes szankciót, azt állítva, hogy azok „125 000 millió dollár elvesztését” eredményezték, amelyet a társadalmi fejlődésre szántak volna.
Amoroso azt is felvetette, hogy a Venezuela elleni szankciók megakadályozták az élelmiszerekhez és gyógyszerekhez való hozzáférést, valamint hatással voltak „az oktatásra, a sportra, a gazdaságra, korlátozták az üzletembereket, a nyersanyagok és a nemzeti ipar számára szükséges alapanyagok beszerzését”.
Az X-en megosztott nyilatkozatában az EU csalódottságát fejezte ki Caracas döntése miatt, és sürgette a venezuelai hatóságokat, hogy gondolják át a döntést.
„A venezuelai népnek hiteles, átlátható és versenyképes választásokon kell megválasztania a következő elnököt, amelyet nemzetközi megfigyelés, köztük az EU megfigyelése is támogat” – áll a brüsszeli közleményben.
Korábban, a 2021-es venezuelai helyhatósági és regionális választások során Nicolas Maduro elnök „ellenségnek” és „kémek küldöttségének” bélyegezte az akkori uniós megfigyelőket, akiknek az volt a céljuk, hogy „bemocskolják” a választási folyamatot és kémkedjenek az ország társadalmi, gazdasági és politikai élete után.