Az amerikai katonák kivonása a nigeri 101-es légibázisról már majdnem teljesen befejeződött – közölte Kenneth Ekman, az amerikai légierő vezérőrnagya.
A főváros, Niamey nemzetközi repülőtere mellett található bázisról az utolsó C-17 Globemaster III-as szállító repülőgép távozásának szentelt búcsúceremóniára a tervek szerint vasárnap kerül sor – mondta Ekman pénteken videokapcsolaton keresztül a Reutersnek.
Az új kormány, amely egy évvel ezelőtt került hatalomra, miután megbuktatta a nyugatbarát elnököt, Mohamed Bazoumot, az év elején közölte Washingtonnal, hogy szeptember 15-ig vonja ki a közel 1000 fős kontingenst. Niamey szerint az amerikaiak nem tartották be ígéretüket, hogy segítséget nyújtanak a Száhel-övezetet évtizedek óta sújtó dzsihadista fegyveresek elleni harcban.
Annak ellenére, hogy az amerikai kivonulás még nem teljes, a Reuters szerint orosz kiképzőket már a 101-es légibázisra telepítettek azzal a céllal, hogy kiképzést biztosítsanak a nigeri hadseregnek.
„Amikor legutóbb beszéltem egy nigeri tárgyalópartnerrel, ő 100 alatt számszerűsítette az orosz erők jelenlétét. És arról is beszélt, hogy amikor az oroszok befejezik a kiképzésüket, azt mondták az oroszoknak, hogy haza kell menniük” – mondta Ekman, aki felügyeli az amerikai csapatok távozását az országból.
Az USA legközelebb a 201-es légibázis, a Niger középső részén fekvő Agadez város közelében lévő, 100 millió dolláros drónlétesítmény kiürítésére összpontosít – mondta. A létesítményből való kivonulás valószínűleg augusztusban fejeződik be, a tervezettnél hamarabb – tette hozzá a vezérőrnagy.
Ekman szerint a két bázison lévő amerikai katonák morálja „vegyes” a kivonulás okozta bizonytalanság miatt. „Amikor az ember a repülősökkel és a katonákkal ülést tart, a nevetéstől a könnyekig mindent kap” – mondta. A vezérőrnagy „igazán szerencsétlennek” nevezte a fejleményt a Washington és Niamey közötti kapcsolatok szempontjából.
Az amerikai katonák jó állapotban hagyják el a bázisokat, és csak értékes felszereléseket visznek el onnan – hangsúlyozta Ekman. Ha másként cselekednének, azzal „olyan lehetőségeket zárnának ki, amelyekre mindkét országnak szüksége van a jövőre nézve”. A biztonsági céljaink pedig továbbra is összefonódnak” – magyarázta.
Az új kormány Niameyben megszakította a kapcsolatokat a korábbi gyarmatosító Franciaországgal is, aminek következtében az összes francia katona 2023 végéig elhagyta az országot.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az év elején azt mondta, hogy Moszkva folytatja a munkát, hogy segítse a Száhel-övezet országait harcképességük, biztonsági erőik és bűnüldöző szerveik megerősítésében, a regionális biztonság megerősítése érdekében.