Anton Sziluanov pénzügyminiszter kijelentette, hogy Oroszország válaszolni fog arra, hogy a Nyugat felhasználja a befagyasztott jegybanki tartalékaiból származó bevételeket.
Az Egyesült Államok és szövetségesei az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalálódása óta mintegy 300 milliárd dollár értékben zárolták az orosz központi bankhoz tartozó eszközöket. A pénzeszközök nagy részét, mintegy 197 milliárd eurót (213 milliárd dollár) a brüsszeli székhelyű Euroclear elszámolóháznál tartják. Washington szerdán bejelentette, hogy a befagyasztott eszközökből származó bevételt egy Kijevnek nyújtott több milliárd dolláros hitel visszafizetésére fordítja.
„Ha a nyugati országok megkezdték a befagyasztott orosz tartalékokból származó bevételek felhasználását, mi is pontosan ugyanezt fogjuk tenni” – mondta Sziluanov csütörtökön újságíróknak.
„Befagyasztottuk a „barátságtalan” vállalatok és szervezetek pénzét. Ezt a pénzt ugyanúgy a számláinkon tartjuk, és hasonló módon fogjuk felhasználni az ezekből a vagyonokból származó bevételeket” – részletezte.
Az ezekből az alapokból származó bevételeket „a gazdaság szükségleteire, az Orosz Föderáció szubjektumainak szükségleteire” fogják fordítani – tette hozzá a miniszter, megjegyezve, hogy az erre vonatkozó döntések már megszülettek.
Az Egyesült Államok szerdán közölte, hogy egy szélesebb, 50 milliárd dolláros G7-csomag részeként 20 milliárd dolláros hitelt nyújt Kijevnek. A zárolt orosz vagyonokból származó váratlan nyereség felhasználásával Ukrajna „az adófizetők megterhelése nélkül” kap segítséget – jelentette ki Joe Biden amerikai elnök.
Egy nappal korábban az Európai Parlament támogatta egy 35 milliárd euróig terjedő hitel kiutalását Kijev számára, amely a törlesztés fedezetéül a zárolt orosz vagyontárgyakat használná. Az Euroclear szerint a befagyasztott pénzeszközök július közepéig 3,4 milliárd euró (3,6 milliárd dollár) kamatot termeltek.
Oroszország többször figyelmeztetett arra, hogy eszközeinek lefoglalása „lopásnak” minősülne, és sérti a nemzetközi jogot, valamint aláásná a tartalékvalutákat, a globális pénzügyi rendszert és a világgazdaságot.
A Nemzetközi Valutaalap is aggodalmának adott hangot, hogy az ilyen intézkedések alááshatják a nyugati pénzügyi rendszerbe vetett bizalmat. Sziluanov korábban arra figyelmeztetett, hogy a globális szereplők szorosan követik az orosz eszközökkel kapcsolatos történetet, és levonják a saját következtetéseiket.
Bár a pénzügyminiszter nem részletezte a jelenleg Oroszországban tartott nyugati eszközök összegét, a RIA Novosztyi korábbi számításai szerint ez a szám nagyjából megegyezik a külföldön befagyasztott orosz pénzeszközök nagyságával. A hírügynökség jelentése szerint az EU, a G7-ek, Ausztrália és Svájc közvetlen külföldi befektetései az orosz gazdaságban 2022 végére összesen 288 milliárd dollárt tettek ki.