Az Egyesült Államok azt tervezi, hogy korlátozza az orosz olajért fizetendő árat, de olyan szinten, hogy az még mindig elég nyereséges legyen a kitermelés folytatásához – mondta Janet Yellen pénzügyminiszter a Wall Street Journalnak adott, szerdán megjelent interjújában.
„Hallottunk némi aggodalmat azzal a lehetőséggel kapcsolatban, hogy Oroszország egyszerűen leállítaná a kitermelést. Azt mondanám, hogy ennek nem igazán van értelme mint orosz válaszlépés… Azt tervezzük, hogy az árplafont olyan szinten határozzuk meg, amely egyértelműen nyereséges lenne Oroszország számára a termelés folytatásához” – mondta Yellen.
A tisztviselő szerint az árplafon-mechanizmus megkövetelné, hogy minden orosz olajat szállító teherhajó csak akkor kapjon finanszírozást és biztosítást amerikai, brit és európai uniós intézményektől, ha az olaj eladási ára a plafon alatt van. Yellen szerint sok országnak nem lenne más választása, mint elfogadni az árplafont, mivel a világ számos jelentős tengeri biztosítótársasága az EU-ban vagy az Egyesült Királyságban székel.
„Könnyebbé teszi a helyzetet, ha legalább árplafont vezetnek be… De még ha nem is teszik, ez a szankció a nyugati bankokra és biztosítótársaságokra vonatkozik majd, amelyekkel üzletelni fognak, és így őket is érinti. De ez nem árt nekik. Segít nekik” – jelentette ki Yellen.
A washingtoni tisztviselők még nem véglegesítették az árat, mondta Yellen a hét elején Tokióban újságíróknak.
Megjegyezte azonban, hogy Oroszország a múltban hordónként 40 dollár körüli olajárra alapozta költségvetését. Eközben a globális irányadó Brent nyersolajjal szerdán 15:45 GMT körül hordónként 100 dollár körül kereskedtek.
Yellen jelenleg Ázsiában tartózkodik, útja célja, hogy támogatást szerezzen az árkorlátozási mechanizmusnak, amely a lépés támogatóinak reményei szerint segít majd megfékezni Oroszország olajeladásokból származó bevételeit, és következésképpen korlátozza képességét a Nyugat által elítélt, folyamatban lévő ukrajnai katonai művelet finanszírozására.
Yellen a WSJ-nek elmondta, hogy a kínai miniszterelnök-helyettessel, Liu He-vel folytatott virtuális találkozója során már tárgyalt a plafon bevezetésének lehetőségéről.
„Ők [a kínaiak] meghallgatták és készek voltak további megbeszéléseket folytatni velünk erről” – mondta Yellen.
Washington igyekszik meggyőzni Kínát, valamint Indiát arról, hogy szükség van az Oroszország által az olajért kapható ár felső határának meghatározására. Mindkét ország továbbra is importál orosz olajat, és a közelmúltban növelte vásárlásait, hogy kihasználja a Moszkva által kínált nagy árengedményt.
Yellen várhatóan a következő napokban tárgyalásokat folytat az árplafonról Japán, India, Indonézia, Dél-Korea és Szaúd-Arábia tisztviselőivel – jelentette a WSJ egy magas rangú pénzügyminisztériumi tisztviselőre hivatkozva.