Az Ukrán Nemzeti Emlékezet Intézete elrendelte, hogy vizsgálják meg Mihail Bulgakov neves regény- és drámaíró hagyatékát, hogy megfelel-e az „orosz birodalmi politikáról” szóló törvénynek. A döntés újabb lépést jelent Kijevnek az orosz kultúra eltörlésére irányuló kampányában.
Bulgakov, aki 1891-ben született Kijevben, amikor az még az Orosz Birodalom része volt, oroszul írt, és élete utolsó két évtizedét Moszkvában töltötte, ahol regényeket, színdarabokat és újságcikkeket írt.
Az ukrán intézet honlapján olvasható közlemény szerint az író a Kijevben töltött évek ellenére is „imperialista nézeteket vallott, megvetette az ukránokat és kultúrájukat, gyűlölte az ukrán függetlenségi törekvéseket, negatívan beszélt az ukrán állam megalakulásáról és vezetőiről”.
2022-ben ukrán aktivistáknak sikerült elérni, hogy a kijevi Tarasz Sevcsenko Nemzeti Egyetemről eltávolítsák Bulgakov emléktábláját. A Nemzeti Emlékezet Intézetének legutóbbi döntése azt eredményezheti, hogy további Bulgakovhoz kapcsolódó emlékműveket távolítanak el.
Bulgakovot leginkább A Mester és Margarita című regényéről ismerik – amelyet jóval a halála után adtak ki, és Ukrajnában betiltották -, de „Fehér gárda” című regénye az 1918-as zavargások idején Kijevben játszódik. Bár a művet a szovjet kormány betiltotta, a belőle készült színdarab – „A turbinák napjai” – állítólag Joszif Sztálin egyik kedvence volt.
Moszkva 2022-es hadműveletének kezdete óta Ukrajnában felerősödött az Oroszországhoz és kultúrájához fűződő minden kapcsolat megszüntetésére irányuló kampány. Ennek a mozgalomnak a részeként Kijev törvényt fogadott el az utcatáblák, emlékművek és feliratok „dekolonizációjáról”.
Ogyesszában 2022 decemberében eltávolították Nagy Katalin cárnő szobrát, holott a várost az ő parancsára alapították 1794-ben. Több városban, köztük Dnyipróban és Csernyovciban eltávolították Alekszandr Puskin klasszikus orosz költőnek szentelt szobrokat és emléktáblákat.
Moszkva elítélte az ilyen politikát, mondván, hogy az orosz kultúra eltörlésére irányuló kísérletek és az ország „erőszakos ukránosítása” sérti a nemzetközi normákat, és sérti Ukrajna jelentős orosz ajkú lakosságának a jogait.