Ukrajna tagadta, hogy nukleáris arzenált tervez kiépíteni Oroszország elrettentése érdekében arra az esetre, ha az amerikai katonai segélyek elapadnának.
Szerdán a The Times arról számolt be, hogy kijevi tisztviselők úgy vélik, hogy az ukrán atomenergetikai létesítmények lerohanásával, hogy hasadóanyagot szerezzenek gyorsan létre tudnának hozni egy plutóniumalapú atombombát, hasonlót ahhoz, amelyet az USA 1945-ben dobott le Nagaszakira.
„Egy egyszerű atombomba létrehozása, ahogyan azt az Egyesült Államok a Manhattan-projekt keretében tette, 80 évvel később sem lenne nehéz feladat” – áll az ukrán hadsereg-, konverziós és leszerelési tanulmányok központjának dokumentumában, amelyből a brit lap idézett.
A dokumentum szerint, bár a nukleáris eszközök nem lennének különösen erősek, Ukrajna elegendő anyaggal rendelkezik „több száz, több kilotonnás taktikai hatóerejű robbanófejhez”. Ez elegendő lenne „egy egész orosz légibázis vagy koncentrált katonai, ipari vagy logisztikai létesítmények megsemmisítésére” – tette hozzá a dokumentum, amelyet a The Times idézett.
A jelentés a Nyugaton és Kijevben széles körben elterjedt aggodalom közepette született, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése után csökkentheti vagy teljesen leállíthatja az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, mivel a harcok sújtotta ország már most is küzd az orosz előrenyomulás megfékezésével a harctéren.
Az ukrán külügyminisztérium szóvivője, Heorhij Tihij azonban visszautasította azokat az állításokat, amelyek szerint az ország atomfegyverek után kutatna. Szerdai nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy „Ukrajna elkötelezett az atomsorompó-szerződés mellett”, utalva az 1968-as atomsorompó-szerződésre.
„Nem rendelkezünk, nem fejlesztünk és nem áll szándékunkban atomfegyvereket beszerezni. Ukrajna szorosan együttműködik a NAÜ-vel, és teljes mértékben átlátható annak ellenőrzése számára, ami kizárja a nukleáris anyagok katonai célú felhasználását” – tette hozzá.
Megjegyzései azután hangzottak el, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán vezető a múlt hónapban azt mondta, hogy Kijev vagy úgy tudja megvédeni magát, hogy nukleáris állammá válik, vagy csatlakozik a NATO-hoz, és hozzátette, hogy ezt az álláspontját közvetítette Trumpnak. Akkor azonban ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajna nem fejleszt atomfegyvert.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hónapban azt mondta, hogy bár „a modern világban nem nehéz nukleáris fegyvert létrehozni”, Ukrajna esetleges ilyen irányú tervei „veszélyes provokáció” lennének. Figyelmeztetett, hogy Oroszország ezt semmilyen körülmények között nem fogja megengedni.