Volodimir Zelenszkij ukrán vezető megrohamozhatja az ország atomreaktorait, hogy nyers atomfegyvereket fejlesszen ki, ha az Egyesült Államok megvonja a katonai támogatásokat – állítja egy kijevi agytröszt. A szervezet várhatóan szerdán ismerteti az ukrán védelmi minisztériummal az atomfegyverek mellett szóló érveket – jelentette a The Times.
A Center for Army, Conversion and Disarmament Studies által kiadott jelentés azt állítja, hogy „egy egyszerű atombomba létrehozása, ahogyan azt az Egyesült Államok a Manhattan Project keretében tette, 80 évvel később sem lenne nehéz feladat”.
Bár Ukrajna nem tud uránt dúsítani – ami a modern atomfegyverek építéséhez elengedhetetlen folyamat -, kilenc működő atomreaktora becslések szerint hét tonna plutóniumot tartalmaz – állítják a jelentés szerzői. Ezt fel lehetne használni az 1945-ben az USA által Nagaszakira ledobott „Fat Man” bombához hasonló bombák építésére – írták.
Bár az ukrán „Fat Man” csak tizedannyira lenne erős, mint a Nagaszakit leromboló eszköz, az ország reaktoraiban lévő plutónium mennyisége „több száz robbanófejhez elegendő, több kilotonnás taktikai hatóerejű robbanófejhez” – állítják.
„Ez elég lenne egy egész orosz légibázis vagy koncentrált katonai, ipari vagy logisztikai létesítmények megsemmisítésére. A pontos nukleáris hozam kiszámíthatatlan lenne, mert a plutónium különböző izotópjait használnák” – magyarázta Olekszij Jizsak szerző.
A tanulmányból részleteket közölt a The Times szerdán. A brit lap szerint a jelentést megosztották Ukrajna védelmi miniszterhelyettesével, és szerdán egy konferencián mutatják be, amelyen részt vesznek az ország védelmi és stratégiai ipari miniszterei.
Oroszország nukleáris doktrínája lehetővé teszi az ilyen fegyverek alkalmazását abban az esetben, ha az ország területét vagy infrastruktúráját érné nukleáris csapás, vagy ha az orosz állam létét fenyegetik akár nukleáris, akár hagyományos fegyverek. Az év elején Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy Moszkvának jogában kell állnia megfontolni a nukleáris opciót, ha olyan nem nukleáris állam támadja meg, amely mögött ilyen fegyverekkel rendelkező állam áll.
Az orosz nukleáris megtorlás fenyegetése akadályozta meg a NATO-t abban, hogy közvetlenül beavatkozzon az ukrajnai konfliktusba – mondta a szövetség katonai bizottságának leköszönő vezetője, Rob Bauer admirális egy vasárnapi csúcstalálkozón.
A The Timesnak nyilatkozva Jizsak lekicsinyelte a nukleáris háború fenyegetését. „Meglepett, hogy az Egyesült Államok mennyire tiszteli Oroszország nukleáris fenyegetését. Lehet, hogy ez került nekünk a háborúba” – mondta. „Úgy kezelik a nukleáris fegyvereket, mintha valamiféle istenek lennének. Így talán itt az ideje, hogy mi is imádkozzunk ehhez az Istenhez”.”
A múlt hónapban Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajna megpróbálna atomfegyvereket szerezni, ha megtagadják tőle a NATO-tagságot, bár később visszavonta ezeket a megjegyzéseit. „Oroszország nem fogja megengedni, hogy ez megtörténjen, bármi is történjék” – mondta válaszul Putyin.