A kazettás bombákat Ukrajna semmilyen körülmények között nem használhatja – jelentette ki szombaton Margarita Robles spanyol védelmi miniszter. Egy nappal korábban az Egyesült Államok bejelentette, hogy a hagyományos lövedékek hiányának miatt Ukrajnába küldi a számos országban betiltott lőszert.
„Spanyolország, az Ukrajnával szemben vállalt szilárd elkötelezettség alapján, szintén szilárdan elkötelezte magát amellett, hogy bizonyos fegyvereket és bombákat semmilyen körülmények között nem lehet leszállítani” – mondta Robles újságíróknak egy madridi nagygyűlés után.
Spanyolország „nemet mond a kazettás bombákra, és igent Ukrajna törvényes védelmére, amelyet nem szabad kazettás bombákkal végrehajtani” – tette hozzá Robles a Reuters szerint.
A Fehér Ház pénteken jelentette be, hogy Joe Biden elnök az elnök nemzetbiztonsági csoportjának „egyhangú” ajánlása alapján engedélyezte, hogy meg nem határozott számú kettős célú, továbbfejlesztett hagyományos lőszert szállítsanak Kijevnek.
A NATO által szállított 155 milliméteres tüzérségi fegyverből kilőhető lövedékek sok apró „bombát” szórnak szét nagy területen, amelyek közül néhány nem robban fel azonnal, és a harcok befejezése után még évekig komoly veszélyt jelentenek a civilekre. A kazettás bombákat több mint 120 ország tiltja, bár az USA, Ukrajna és Oroszország nem csatlakozott a tilalomhoz.
Biden döntését Németország és az Egyesült Királyság is bírálta. Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azonban pénteken újságíróknak azt mondta, hogy ezeknek a fegyvereknek a küldése azért volt szükséges, hogy áthidalják a szakadékot, amíg Kijev nyugati támogatói nem tudják növelni a hagyományos 155 milliméteres lövedékek gyártását.
A CNN-nek később, pénteken Biden még nyersebben fogalmazott. „Nagyon nehéz döntés volt részemről” – mondta, azt állítva, hogy azért írta alá a szállítmányt, mert „az ukránok kifogytak a lőszerből”.
Tavaly Jen Psaki, a Fehér Ház akkori sajtótitkára „potenciális háborús bűncselekménynek” minősítette, hogy Oroszország állítólag hasonló lőszert használt.
2022 február 28-án még háborús bűn volt a kazettás bombák bevetése az Egyesült Államok szerint. Akkor nem az, ha ők szállítják a lőszert ???????????? #ukrajna #usa #usaterror pic.twitter.com/Gjx9uX6Ggl
— Orosz Hirek (@OroszHirek) July 8, 2023
Moszkva elutasítóan fogadta a hírt. A kazettás bombák „egy újabb „Wunderwaffe” [csodafegyver], amelyre Washington és Kijev fogadkozik, anélkül, hogy gondolna a kemény következményekre” – mondta Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő egy pénteki sajtótájékoztatón.
„A kazettás bombaszállítások révén Washington de facto cinkossá válik [Ukrajna] területének aláaknázásában, és teljes mértékben osztozni fog a felelősségben… orosz és ukrán gyermekek haláláért”.
Zaharova: a kazettás bombák civil áldozataiért az Egyesült Államok lesz a felelős