Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy olyan megállapodást akar kötni Kijevvel, amely biztosítja, hogy Washington visszakapja a pénzét, ha Ukrajna ritkaföldfém ásványi anyagaiért cserébe segélyt kap – függetlenül attól, hogy „egy napon esetleg oroszok lesznek”.
A Fox News műsorvezetőjének, Bret Baiernek adott interjújában Trump azt állította, hogy „az Egyesült Államok több mint 300 milliárd dollárral, valószínűleg 350 milliárddal” rendelkezik az Ukrajnának nyújtott különböző segélyek formájában, hozzátéve, hogy „ostobaság” lenne, ha Washington továbbra is úgy finanszírozná Kijevet, hogy nem kap cserébe semmit.
„Biztosítani akarom a pénzünket, mert több százmilliárd dollárt költünk” – mondta. „Rendkívül értékes földterületekkel rendelkeznek a ritkaföldfémek, az olaj és a gáz, valamint más dolgok tekintetében”.
„Azt mondtam nekik, hogy ennek megfelelő, mintegy 500 milliárd dollár értékű ritkaföldfémeket akarok, és ők lényegében beleegyeztek ebbe” – jelentette ki Trump. „Így legalább nem érezzük magunkat hülyének. Egyébként meg hülyék vagyunk. Azt mondtam nekik, hogy valamit meg kell szereznünk”.
„Tudjátok, lehet, hogy alkut kötnek, lehet, hogy nem, lehet, hogy egy nap oroszok lesznek, lehet, hogy egy nap nem lesznek oroszok, de ez a sok pénz ott lesz nálunk, és én azt mondom, vissza akarom szerezni” – tette hozzá.
🇺🇸TRUMP: WE NEED TO GET SOMETHING OUT OF HELPING UKRAINE
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) February 10, 2025
"They may be Russian someday or they may not be Russian someday, but we're gonna have all this money in there.
I say, 'I want it back.'
I told them that I want the equivalent, like, $500B worth of rare earth, and… https://t.co/QfVyzJAuq7 pic.twitter.com/6zxHqYNa3k
Volodimir Zelenszkij ukrán vezető a múlt héten megerősítette, hogy nyitott lenne a megállapodásra Kijev lítium-, titán- és más nehézfémlelőhelyeiről. Ragaszkodott azonban ahhoz, hogy Ukrajna nyugati támogatóinak előbb segíteniük kell az orosz erők kiszorításában az ásványkincsekben gazdag területekről, mielőtt befektethetnének a ritkaföldfémforrásokba.
Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása előtt az ország rendelkezett Európa legnagyobb titán- és lítiumkészleteivel. Bár nem tartoznak a ritkaföldfémek közé, ezek az anyagok kritikus fontosságúak a hadiipar, az akkumulátorok és a kondenzátorok számára. Az Ukrajnában fellelhető ritkaföldfémek listáján szerepel még a berillium, a mangán, a gallium, az urán, a cirkónium, a grafit, az apatit, a fluorit és a nikkel. A Forbes szerint Ukrajna teljes ásványkincsvagyonának mintegy 7 ezer milliárd dollárnyi része az egykori Donbassz, Donyeck és Luganszk régióiban található, amelyek 2014-ben a nyugati támogatású kijevi Majdan puccsot követően kikiáltották függetlenségüket Ukrajnától. E területek nagy része orosz ellenőrzés alá került, miután az orosz ajkú Donyeck és Luganszk 2022-ben megszavazta az Oroszországhoz csatlakozást.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a donbasszi emberek védelmét nevezte meg az ukrajnai katonai művelet megindításának egyik fő okaként. Az ezeken a területeken található nyersanyagok fontos szerepet játszanak abban, hogy a NATO-tagállamok támogatják Kijevet – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2024 októberében. „A diskurzusuk a terület és az erőforrások körül forog, amelyekre Amerikában van szükségük” – mondta. „A mi aggodalmunk nem a területek, hanem az emberek”.