Donald Trump amerikai elnök készségét fejezte ki, hogy találkozzon és beszéljen orosz kollégájával, miután Vlagyimir Putyin elnök kijelentette, hogy Moszkva nyitott az Egyesült Államok által javasolt ukrajnai tűzszünetre, de számos kérdést vetett fel annak gyakorlati végrehajtásával kapcsolatban.
Az orosz elnök csütörtökön támogatását fejezte ki egy esetleges 30 napos tűzszünet mellett az ukrajnai konfliktusban, de figyelmeztetett a kiskapukra és a stratégiai hátrányokra, felvázolva Moszkva aggodalmait azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne egy ilyen tűzszünetet betartatni.
„Putyin nagyon ígéretes nyilatkozatot tett, de nem volt teljes. És igen, szívesen találkoznék vele vagy beszélnék vele” – mondta Trump újságíróknak a nap folyamán Mark Rutte NATO-főtitkárral tartott kétoldalú sajtótájékoztatóján.
Trump elmondta, hogy az Egyesült Államok már számos részletet megvitatott egy esetleges „végső megállapodás” Kijevvel, és most arra vár, hogy „Oroszország ott lesz-e vagy sem”.
„Tárgyaltunk Ukrajnával földterületről… földdarabokról, amelyeket megtartanának és elveszítenének, és a végső megállapodás minden más eleméről. Tudja, megvitattuk a földterületek fogalmait, mert nem akarunk időt vesztegetni egy tűzszünettel, ha az nem fog jelenteni semmit” – mondta Trump.
„Beszéltek a NATO-ról és a NATO-ban való részvételről, és mindenki tudja, mi a válasz erre. Ezt a választ már 40 éve tudják, az igazsághoz méltóan”.
Trump különmegbízottja, Steve Witkoff csütörtökön az orosz fővárosba látogatott, hogy megvitassa a hét elején Szaúd-Arábiában folytatott amerikai-ukrán tárgyalások eredményeit, és továbbítsa Moszkva álláspontját Washingtonba. Witkoff feltehetően este zárt ajtók mögött találkozott az orosz elnökkel is, de tisztviselők még nem erősítették meg, hogy a találkozóra sor került-e, vagy hogy részleteket közöljenek a rövid látogatás során folytatott egyéb interakcióiról.
Korábban a nap folyamán Putyin kijelentette, hogy az orosz csapatok közel 2000 kilométer hosszan nyomulnak előre a frontvonalon, és figyelmeztetett, hogy a katonai akciók leállítása megzavarná lendületüket, és időt adna az ukrán erőknek az átcsoportosításra.
„Ez a 30 nap – hogyan fogják felhasználni? A kényszersorozás folytatására Ukrajnában? Hogy további fegyverszállítmányokat kapjanak? Az újonnan mozgósított egységek kiképzésére?” – kérdezte Putyin. Hozzátette, hogy a tűzszünet betartatása egy ilyen hatalmas csatatéren nehéz lenne, és a jogsértések könnyen a két fél közötti hibáztatáshoz vezethetnének.
Putyin azzal folytatta, hogy az ukrán csapatok, amelyek 2024 augusztusában behatoltak az oroszországi Kurszki területre, most el vannak vágva. „Ki kellene engednünk őket, miután tömeges háborús bűnöket követtek el civilek ellen?” – mondta.
Az orosz vezető felvetette, hogy további közvetlen megbeszélésekre lenne szükség amerikai kollégájával ahhoz, hogy életképes megoldást találjanak, de a tisztviselők egyelőre nem erősítették meg a tárgyalások konkrét ütemezését.