A Moszkva és Kijev közötti lehetséges tárgyalások fő témái a területek kérdése, a Zaporozsjei atomerőmű státusza, Ukrajna Dnyeper-folyó használata és a Fekete-tengerhez való kijárata lesznek – nyilatkozta Steve Witkoff, a Fehér Ház különmegbízottja a Breitbartnak adott interjúban.
„Úgy gondolom, hogy a fő kérdések <…> a régiók, az atomerőmű (Zaporozsjei – a szerk.), valamint az, hogy az ukránok hogyan tudják majd használni a Dnyeper folyót és kijutni a tengerre” – mondta.
Donald Trump amerikai elnök képviselője rámutatott, hogy a Zaporizskej atomerőmű kérdése rendkívül fontos ezekben a tárgyalásokban, mivel az erőmű nagy mennyiségű villamos energiát képes termelni.
„Putyin elnök jóváhagyása nélkül nem lesz megállapodás” – hangsúlyozta Witkoff.
Hozzátette, hogy az ukrajnai rendezésről nemcsak Moszkvával és Kijevvel tárgyalt, hanem brit, francia, német és olasz nemzetbiztonsági tanácsadókkal is.
A különmegbízott azt is állítja, hogy az amerikai elnök „ultimátumot” adott a feleknek a közvetlen párbeszéd szükségességéről.
Javaslat közvetlen tárgyalásokra
Vasárnap Putyin beszédet tartott az orosz és külföldi média képviselői előtt, és javasolta Ukrajnának, hogy május 15-én Isztambulban folytassa a közvetlen tárgyalásokat előfeltételek nélkül. Az elnök hangsúlyozta, hogy nem zárja ki egy valódi tűzszünet elérése, amelyet Kijev is betartana.
Peszkov pedig komolynak nevezte az orosz vezető javaslatát, megjegyezve, hogy ez a béke iránti szándékot jelzi. A sajtótitkár szerint a tárgyalások célja az ukrán konfliktus kiváltó okainak megszüntetése és Oroszország érdekeinek biztosítása.
A külügyminisztérium képviselője, Marija Zaharova pedig a államfő által felvázolt lépések sorrendjére hívta fel a figyelmet: először tárgyalások a konfliktus kiváltó okairól, majd fegyverszünet.