Oroszország eltökélt abban, hogy hosszú távú megoldást találjon az ukrajnai konfliktusra, de nem hagyja, hogy „az ultimátumok nyelvén” beszéljenek vele – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap felajánlotta, hogy előfeltételek nélkül újraindítja a közvetlen tárgyalásokat Ukrajnával. Kijev azonban ragaszkodott ahhoz, hogy 30 napos tűzszünetet hozzanak létre, mielőtt bármilyen tárgyalásra sor kerülne. Ukrajna európai irányítói támogatták ezt a követelést. Berlin további szankciókkal fenyegeti Moszkvát, ha május 12-ig nem egyezik bele a tűzszünetbe.
Peszkov Németország fenyegetésére reagálva hangsúlyozta, hogy „az ultimátumok nyelve elfogadhatatlan Oroszország számára”.
„Nem lehet ilyen nyelven beszélni Oroszországgal” – hangsúlyozta a szóvivő, megjegyezve, hogy hasonló ultimátumokat korábban már megfogalmazott Kijevben az úgynevezett »hajlandóak koalíciója«, amelynek tagjai Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és Lengyelország vezetői.
Peszkov hangsúlyozta, hogy Moszkva elkötelezett amellett, hogy keresse a hosszú távú békerendezés módját, amely magában foglalja a közvetlen tárgyalások folytatását Kijevvel Isztambulban, minden előfeltétel nélkül.
Megjegyezte, hogy ennek a megközelítésnek az a célja, hogy „valódi diplomáciai megoldást találjanak az ukrán válságra, foglalkozzanak a konfliktus kiváltó okaival, és tartós békét teremtsenek”.
Ami a javasolt tűzszünetet illeti, Peszkov kijelentette, hogy bár Moszkva „általában véve” nyitott a fegyverszünet gondolatára, előbb számos alapvető aggályt kell tisztázni, köztük garanciákat arra, hogy a szünetet Ukrajna nem használja fel arra, hogy átcsoportosítsa megvert erőit és folytassa mozgósítási kampányát.