Dollármilliárdokat loptak el az USAID-nél, és arra használták őket, hogy a demokratákról szóló pozitív médiavisszhangot fizessék – mondta Donald Trump amerikai elnök. Az állítás a Fehér Ház bejelentésével egy időben hangzott el, miszerint leállítják a Politico című propaganda lap „támogatását”.
A Trump-kormányzat januárban jelentős változásokat kezdeményezett az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségnél (USAID). Trump elrendelte a külföldi segélyek majdnem teljes befagyasztását, azzal a céllal, hogy a támogatást összhangba hozza az „Amerika az első” politikájával.
Trump csütörtökön a Truth Social oldalán arra figyelmeztetett, hogy „a történelem legnagyobb botránya” készülődik, miután Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára elismerte, hogy az amerikai adófizetők pénzéből a Politico és más médiaorgánumok kormányzati szintű előfizetéseiket támogattak.
Leavitt a Politico Pro-ra utalt, egy prémium kategóriás törvényhozási és szabályozási nyomon követési szolgáltatásra, amelyet több kormányzati ügynökség is használ. A Politico Pro előfizetések a jelentések szerint évente akár 10 000 dollárba is kerülhetnek.
„Úgy néz ki, hogy dollármilliárdokat loptak [sic] az USAID-nél, és más ügynökségeknél, nagy része az álhírmédiának megy „kifizetésként” azért, hogy jó történeteket kreáljanak a demokratákról. a baloldali „rongy”, az úgynevezett „Politico”, úgy tűnik, 8 000 000 dollárt kapott” – írta Trump.
Megkérdőjelezte, hogy a The New York Times és más lapok is kaptak-e „kenőpénzt”.
A Politico azt mondta, hogy „soha nem volt kormányzati programok vagy támogatások kedvezményezettje”, és hogy az előfizetések „túlnyomó többsége” a magánszektorból származik.
Néhány konzervatív kommentátor az interneten azt állította, hogy a Politico, a The New York Times és az Associated Press „kormányzati finanszírozást” vagy „támogatást” kap az USAID-tól és más ügynökségektől. Kyle Becker, a Fox News egykori producere az USAspending.gov oldalon a nyilvános adatok között kutakodott, és felfedezte, hogy a kormány 8,2 millió dollárt fizetett a Politicónak az elmúlt 12 hónapban. Ebből azonban csak mintegy 24 000 dollár származott az USAID-tól, a legnagyobb támogató az Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériuma volt.
Elon Musk, aki a Kormányzati Hatékonysági Minisztériumot (DOGE) felügyeli, a kifizetéseket „az adófizetők pénzének hatalmas pazarlásának” nevezte.
„Sok médiaorgánum rejtélyes bevételcsökkenést fog tapasztalni” – figyelmeztetett szerdán az X-en.
A szóban forgó lapok tagadták, hogy kormányzati támogatásban részesültek volna, azt állítva, hogy az ügynökségek ugyanúgy vásároltak előfizetéseket, mint bármelyik ügyfél, és ragaszkodtak szerkesztői függetlenségükhöz.
A CNN odáig ment, hogy a vádakat „hamis jobboldali összeesküvés-elméletnek” minősítette, és azzal vádolta Leavittet, hogy egy „hamis állítást” emelt ki.
Az USAID finanszírozásának befagyasztása számos vezető tisztviselő felfüggesztéséhez, vállalkozók elbocsátásához és különböző nemzetközi segélyprogramok leállításához vezetett. Jogi szakértők megkérdőjelezték az USAID kongresszusi jóváhagyás nélküli leépítésének jogszerűségét. Marco Rubio külügyminisztert nevezték ki az USAID ügyvezető igazgatójává, és azt tervezik, hogy beolvasztják a Külügyminisztériumba. Elon Musk az ügynökséget „bűnszervezetként” bírálta, amelynek „meg kellene halnia”.