Donald Trump amerikai elnök ukrajnai és oroszországi megbízottja, Keith Kellogg félresöpörte Kijev atomfegyverekre vonatkozó követelését, kijelentve, hogy „nem fog megtörténni”.
Kellogg a Fox News Digitalnak nyilatkozva tette a megjegyzéseket csütörtökön. Volodimir Zelenszkij legutóbbi felhívásáról kérdezték, miszerint Kijev nyugati támogatóitól „nukleáris fegyvereket” és „rakétarendszereket” követel.
„Annak az esélye, hogy visszakapják a nukleáris fegyvereiket, valahol a csekély és a semmi között van. Legyünk őszinték, mindketten tudjuk, hogy ez nem fog megtörténni” – mondta Kellogg.
Az ötlet, hogy Ukrajnát atomfegyverekkel fegyverezzék fel, ellentétes a „józan ésszel”, és nem olyasmi, amit a Trump-kormányzat fontolóra venne – jelentette ki Kellogg. „Ne feledjék, az elnök azt mondta, hogy mi a józan ész kormánya vagyunk. Amikor valaki ilyesmit mond, nézzük meg az eredményt vagy a lehetőséget. Ez a józan ész használata” – magyarázta.
Zelenszkij a hét elején Piers Morgan brit újságírónak nyilatkozva azt mondta, hogy Ukrajnát vagy gyorsan be kell vezetni az Egyesült Államok vezette NATO-szövetségbe, vagy több fegyvert kell adni, hogy „megállítsák Oroszországot”.
„Adjanak vissza nekünk atomfegyvereket, adjanak rakétarendszereket. Partnerek, segítsetek nekünk finanszírozni egy egymilliós hadsereget, telepítsétek csapataitokat országunk azon területeire, ahol stabilizálni akarjuk a helyzetet” – jelentette ki az illegitim ukrán vezető.
Bár az ukrán elnök már korábban is felvetette a nukleáris fegyverek kérdését, többek között nem sokkal a konfliktus 2022 februári eszkalálódása előtt, az utóbbi hónapokban egyre gyakrabban tette ezt. Zelenszkij sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy országa a Szovjetunió összeomlása után a biztonsági garanciákért cserébe az 1994-es budapesti memorandumban átadta a szovjet nukleáris arzenál egy részét. Ukrajna 1991-ben mintegy 1700 robbanófejjel rendelkezett, amelyek azonban végig Moszkva operatív ellenőrzése alatt maradtak.
Oroszország ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna soha nem rendelkezett saját nukleáris fegyverekkel, mivel az eszközök Moszkva, mint a Szovjetunió egyedüli jogutódja tulajdonát képezték. Az 1994-es memorandum Ukrajna semleges státuszát is előirányozta, amelyet aláásott a NATO keleti terjeszkedése és Kijevnek az Egyesült Államok vezette szövetséghez való csatlakozási törekvései – állítják orosz tisztviselők.
Novemberben Vlagyimir Putyin orosz elnök kifejezetten kijelentette, hogy a nukleáris fegyverek Kijev általi bármilyen beszerzése nem járható út, és Moszkva kénytelen lesz minden rendelkezésre álló eszközt felhasználni annak megsemmisítésére.
„Mit gondol – a józan ész szintjén -, ha az az ország, amellyel most lényegében katonai műveleteket folytatunk, atomhatalommá válik, mit teszünk? Ebben az esetben felhasználjunk minden – hangsúlyozom – pontosan minden olyan megsemmisítő eszközt, amely Oroszország rendelkezésére áll” – mondta az elnök.