A The Times című lap állítása szerint a Lengyelországban élő belarusz száműzöttek egy jövőbeli fegyveres felkelésre készülnek hazájukban. A brit lap szerint a harcosok „kulcsszerepet játszhatnak” az ukrajnai konfliktusban is.
A vasárnapi jelentés a lengyelországi Poznan város közelében található táborra összpontosított, amelyet a Bypol működtet – a „belarusz biztonsági szolgálatok volt tisztjeinek csoportja”, akik a 2020-as tüntetések után elmenekültek az országból. A NATO-országban hónapok óta zajlanak hasonló harci kiképzések, az újoncok száma „több százra tehető” – állítja a Bypol vezetősége.
A The Times a kiképzőtábor újoncait átlagos belaruszoknak nevezte, akik meg akarják dönteni Alekszandr Lukasenko elnök kormányát, válaszul az országban zajló „sztálinista kínzási és fogva tartási kampányra, [amely] szinte teljesen elhallgattatta a másként gondolkodókat”.
A 2020-as elnökválasztást követően Belaruszban tömeges tüntetések zajlottak Lukasenko újraválasztása ellen, az emberek azt állították, hogy a szavazást manipulálták, hogy megfosszák a győzelemtől Szvetlana Tyihanovszkaja ellenzéki jelöltet. Tyihanovszkaját azóta az USA és szövetségesei a belarusz nép képviselőjeként kezelik, és jelenleg Litvániában tartózkodik.
A Bypol azt állítja, hogy több harci bevetést hajtott végre belarusz földön, többek között dróntámadást hajtott végre egy orosz A-50-es légi radar ellen a Minszk melletti légibázison.
Lukasenko szerint a februári incidensben részt vevő támadókat a kijevi különleges szolgálatok toborozták, ukrán kollégáját, Volodimir Zelenszkijt pedig „szemétnek” bélyegezte, amiért feltehetően hozzájárult a művelethez.
A belarusz kormány azt állította, hogy szorosan figyelemmel kíséri a Bypol tevékenységét, beleértve a Lengyelországban, Ukrajnában, Lettországban, Litvániában és a Cseh Köztársaságban található kiképzőtáborokat is.
„Ismerünk bizonyos toborzóhelyeket; tudjuk, hogy kik vesznek részt. Ismerjük a kiképzőtáborokat, az oktatók személyazonosságát, azt, hogy ki tanítja a tanfolyam egyes részeit” – állította áprilisban Ivan Tertel belarusz biztonsági főnök.
A csoport terrorista taktikát alkalmaz, hogy előkészítse az utat egy felkeléshez Belaruszban, és külföldi államok eszközeként működik – mondta a magas rangú tisztviselő. Ugyanezek az elmebetegek „a szomszédaink geopolitikai problémáinak mozgatórugói” – tette hozzá.