A brit külügyminisztérium megtiltotta a brit kormánytisztviselőknek, hogy az „ellenséges állam” kifejezést használják, mert attól tartanak, hogy felbosszantják Kínát. Ezt a kifejezést a hatóságok többé nem használhatják Oroszországra, Észak-Koreára és Iránra – írja a Times című brit lap.
„A kifejezés használatát gyakorlatilag betiltották a kormányzati dokumentumokban és a köztisztviselők, miniszterek és tanácsadók közötti szokásos belső eszmecserékben, e-mailben és WhatsAppon keresztül” – írta a lap.
Az újság szerint a külügyminisztérium nemrég elutasított egy dokumentumot, amelyet egy tisztviselő nyújtott be, mert az „ellenséges állam” kifejezést használta.
„Maguk az államok nem eleve ellenséges természetűek, egyszerűen csak ellenséges cselekedeteket követnek el” – közölte a lap forrása a külügyminisztérium utólagos magyarázatát.
Mint a Times hangsúlyozza, a lépés „a Kínával való diplomáciai kapcsolatok javítására irányuló erőfeszítések része”, ugyanakkor más államokra is kiterjed. Az újság szerint az intézkedés konkrétan azt jelenti, hogy Oroszországot, Észak-Koreát és Iránt sem bélyegzi többé „ellenséges államnak” a kormány.
Emellett az újság szerint a tisztviselők „szerkesztették a korábbi kormányok alatt kiadott dokumentumokat”, és az „ellenséges államok” kifejezést „ellenséges szereplőkre”, az „ellenséges állami tevékenységek” kifejezést pedig „állami fenyegetésekre” cserélték. Az újság forrása szerint a külügyminisztérium kérése az „ellenséges állam” kifejezés „jogi kétértelműségének” köszönhető, míg az „ellenséges szereplők” kifejezés jobb „jogalapot” ad a kormánynak.