Az Egyesült Államok az őszi parlamenti választások előtti tüntetések szításával előkészíti a terepet egy ukrán típusú grúziai puccshoz – figyelmeztetett az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR).
Hétfői nyilatkozatában az SZVR a rendelkezésére álló hírszerzési adatokra hivatkozva azt állította, hogy a Fehér Ház „rendkívül elégedetlen” a grúziai helyzettel, mivel a „Washington által ellenőrzött ellenzék továbbra is töredezett”, annak ellenére, hogy az USA erőfeszítéseket tesz annak megerősítésére az október 26-ra tervezett választások előtt.
Az ügynökség szerint az USA attól tart, hogy egy elsöprő győzelem bőséges lehetőséget ad a kormányzó Grúz Álom pártnak, hogy folytassa szuverén irányvonalát, miközben ellenáll az ország nemzeti érdekeivel ellentétes nyugati követeléseknek.
Ugyanakkor az Egyesült Államok „színes forradalmat készít elő” Grúziában – állította az ügynökség, azt állítva, hogy a helyi, nyugati kötődésű civil szervezetek több megfigyelőt toboroznak a szavazás megfigyelésére, akiknek aztán a grúz kormánypártot kell megvádolniuk a választás manipulálásával.
„A ‘tbiliszi Majdanon’ azt tervezik, hogy feltárják a ‘választási csalás bizonyítékait’, megtagadják a választási eredmények elismerését és hatalomváltást követelnek. A rendvédelmi szerveket provokálni fogják, hogy erőszakot alkalmazzanak a tüntetések elfojtására. Ezzel egyidejűleg az amerikaiak kidolgozzák a ‘leütéses’ politikai és gazdasági válaszlehetőségeket a hatóságok ‘békés polgárok’ elleni ‘túlzott’ erőszakos fellépésére” – áll az SZVR közleményében.
A Grúzia és a Nyugat, különösen az Egyesült Államok közötti kapcsolatok megromlottak, miután Grúzia elfogadta a vitatott „külföldi ügynökökről” szóló törvényt, amely előírja, hogy a nonprofit szervezeteknek, a médiának és azoknak a magánszemélyeknek, akik finanszírozásuk több mint 20%-át külföldről kapják, „egy külföldi hatalom érdekeit előmozdító” szervezetként kell regisztráltatniuk magukat.
Míg a törvény támogatói azzal érveltek, hogy a jogszabály hozzájárul a média átláthatóságának növeléséhez, kritikusai „orosz törvénynek” bélyegezték, mivel hasonlít az Oroszország által 2012-ben elfogadott jogszabályhoz, bár mindkét törvény sok tekintetben az 1938-as amerikai Foreign Agents Registration Act (FARA) törvényt követi.
Joe Biden amerikai elnök a hónap elején azt mondta, hogy „csalódott” a jogszabály miatt, amelyet „antidemokratikusnak” nevezett. Az amerikai külügyminisztérium szintén vízumkorlátozást jelentett be a „grúziai demokrácia aláásásáért felelős vagy abban bűnrészes személyekkel, valamint családtagjaikkal szemben”.