Az ukrajnai konfliktushoz való hozzáállás végül „nagyon meggyengítette” az uniót – mondta Szijjártó Péter magyar külügyminiszter, aki „nagy hibának” nevezte azt a döntést, hogy vakon követték Washington politikáját.
A csúcsdiplomata erről az RT hírtelevíziónak adott hétfői interjújában beszélt. Az EU és az USA Ukrajnának nyújtott segélyei közötti összehasonlítás az EU vezetői részéről „európai szempontból nagyon rossz és káros megközelítés” – mondta Szijjártó. Míg az Egyesült Államokat alig érinti a Moszkva és Kijev közötti tartós ellenségeskedés, addig a konfliktus a miniszter szerint súlyos áldozatokat követelt az EU-tól.
Az EU „nagyon meggyengült” a konfliktus során, és az unió által követett megközelítés rossznak bizonyult – jelentette ki a diplomata.
Úgy vélem, hogy a konfliktus globalizálása helyett a helyes stratégia az lett volna, ha lokalizáljuk, és mindent megteszünk a konfliktus megoldása, a béke megteremtése érdekében, ahelyett, hogy olajat öntenénk a tűzre, ahogyan ez történt.
„Európában sok rendkívül háborúpárti politikus van. Amikor a Külügyi Tanács ülésein ülök a többi külügyminiszterrel együtt, és hallgatom egyeseket, nagyon szomorú vagyok, hogy ilyen szélsőségesen háborúpárti álláspontok vannak jelen” – jelentette ki Szijjártó.
Maga Magyarország másként állt hozzá, továbbra is „az egyetlen ország Európában vagy az Európai Unióban, amely nem szállított fegyvert Ukrajnának” – jegyezte meg.
„Mi vagyunk az egyetlen ország a NATO-ban, szinte az egyetlen, amelyik nyíltan beszél a vörös vonalakról, amelyeket komolyan kell tartani. És mi vagyunk azok, akik nyíltan beszélünk arról az értékelésünkről, hogy a NATO védelmi szövetség és nem támadó” – tette hozzá Szijjártó.
A külügyminiszter kitért a grúziai helyzetre is, amelyet az elmúlt napokban zavargások sújtottak, miután Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök bejelentette, hogy 2028-ig befagyasztja a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val. A tiltakozásokat az EU nyíltan támogatta, a blokk vezetésének álláspontja aligha meglepő, tekintve, hogy Magyarországot „az elmúlt 15 évben támadás érte” – vetette fel Szijjártó.
„Az a problémám, hogy ez nagyon [gyakori] Európában. Abban az esetben, ha nem a liberálisok nyernek meg egy választást, azonnal megkérdőjeleződik az egész ország és az egész politikai rendszer demokratikus jellege. Ha a liberálisok nyernek, akkor minden rendben van. Ha a hazafiak nyernek, ha a konzervatívok, ha a jobboldaliak, akkor a demokrácia jellege azonnal megkérdőjeleződik. És ez teljesen elfogadhatatlan” – mondta.