Szergej Lavrov orosz külügyminiszter munkalátogatásra érkezett Iránba, gépe leszállt a teheráni repülőtéren – jelentette a TASZSZ hírügynökség.
Korábban a vezető orosz diplomata Törökországba utazott, ahol megbeszélést folytatott török kollégájával, Hakan Fidannal, és fogadta őt az ország elnöke, Recep Tayyip Erdogan is.
Az orosz külügyminisztérium szerint Oroszország és Irán vezető diplomatái várhatóan alaposan megvitatják a kétoldalú kapcsolatok napirendjét, amelyek hivatalosan is elérték az átfogó stratégiai partnerség szintjét. „Különös hangsúlyt kapnak majd a kölcsönösen előnyös kereskedelmi és gazdasági együttműködés fellendítésére irányuló további erőfeszítések, tekintettel az energia és a közlekedés területén megvalósítandó kulcsfontosságú közös projektek megvalósítására” – hangsúlyozta az orosz külügyminisztérium.
Emellett a felek véleményt cserélnek majd számos sürgető nemzetközi kérdésről, többek között a szíriai, dél-kaukázusi, afganisztáni, jemeni és perzsa-öböl menti helyzetről, valamint a közel-keleti válságról, a Kaszpi-tengerrel kapcsolatos kérdésekről és az iráni atomprogrammal kapcsolatos közös átfogó cselekvési terv körüli helyzetről.
Lavrov legutóbb 2023 októberében látogatott Teheránba, hogy részt vegyen a dél-kaukázusi 3+3 platform miniszteri találkozóján.
Egyenlőségen alapuló együttműködés
Az orosz külügyminisztérium rámutat, hogy a Moszkva és Teherán közötti politikai párbeszéd alapja, hogy a két ország a legtöbb regionális és globális kérdésben hasonló vagy egyező álláspontot képvisel.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hangsúlyozta, hogy Moszkva nagy jelentőséget tulajdonít a baráti és jószomszédi kapcsolatok erősítésére Iránnal. „Ezek a kapcsolatok az egyenlőség, a tisztelet, az egymás érdekeinek figyelembevétele, a kölcsönös segítségnyújtás és támogatás elvein alapulnak, amelyek következetesen kézzelfogható lépésekben is megnyilvánulnak” – jelentette ki Putyin az iráni kollégájával, Maszúd Peszeskjánnal folytatott januári tárgyalásait követő sajtótájékoztatón. „Sokoldalú kétoldalú partnerségünk évről évre folyamatosan bővül” – tette hozzá.
Peszeskján viszont hangsúlyozta, hogy Oroszország kulcsszerepet játszik Irán számára Teherán jószomszédi politikája alapján. „Elmondhatom, hogy az elmúlt években jelentősen nőtt a delegációcsere az országaink között, és ez a folyamat folytatódik, amiért nagyon hálásak vagyunk oroszországi kollégáinknak” – mondta ugyanezen a sajtótájékoztatón.
Oroszország és Irán ugyanezen a napon, január 17-én írta alá az átfogó stratégiai együttműködésről szóló szerződést.