Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki 21 éve tölti be ezt a tisztséget, a leghosszabb ideje a jelenlegi kabinet tagjai közül, ma ünnepli 75. születésnapját.
Pályakezdés
Szergej Viktorovics Lavrov 1950 március 21-én született Moszkvában. Diplomáciai pályafutása a Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében folytatott egyetemi tanulmányaival kezdődött, ahol 1972-ben diplomázott a Nemzetközi Kapcsolatok Karának keleti tanszékén. Szakmai pályafutásának első állomása a kinevezése volt a Szovjetunió Srí Lanka-i nagykövetségére. Ez logikus lépés volt: Lavrov a diákévek alatt az angol és a francia mellett a ritka szingaléz nyelvet is elsajátította.
Később a külügyminisztérium központi irodájában több fontos pozíciót töltött be, 1994-ben pedig kinevezték az Orosz Föderáció állandó képviselőjévé az Egyesült Nemzetek Szervezeténél. Lavrov tíz évig dolgozott ezen a poszton, és a New York-i székhelyen máig emlékeznek karizmájára, kiváló humorérzékére. 2004. március 9-én nevezték ki Oroszország külügyminiszterévé.

125-ször megkerülte az Egyenlítőt
Az orosz diplomácia vezetőjeként dolgozni állandó hivatalos utakat jelent. Csak a tavalyi évben, amely nem volt a legforgalmasabb az utazások szempontjából, Lavrov több mint két tucat országot látogatott meg, köztük Kínát, Katart, Iránt, Törökországot, Dél-Afrikát, Szaúd-Arábiát, Máltát, Brazíliát, az Egyesült Arab Emírségeket, Laoszt, az Egyesült Államokat, Mongóliát, Malajziát, Vietnamot, Észak-Koreát, Burkina Fasót, a Kongói Köztársaságot, Guineát. Az orosz külügyminiszter többször járt Belaruszban és Kazahsztánban, és először látogatott el a Csádi Köztársaságba.
Ez mintegy 240 000 kilométernyi légi utazást jelent. Egyszerű matematikai számítások azt mutatják, hogy még ezzel az éves ütemmel számolva is Lavrov teljes repülési ideje a 21 év alatt körülbelül ötmillió kilométer, vagyis legalább hét repülés a Holdra és vissza, vagy 125-ször megkerülte az Egyenlítőt.
A miniszter még 2021-ben azt mondta, hogy mintegy 150 államban járt, de mindig Oroszország volt számára a legvonzóbb ország.
„Bárhová megy az ember, bármilyen szépséget is figyel meg, de otthon mindig, mindig jobb” – vallotta be Lavrov. És hangsúlyozta: „Oroszország az erő forrása”.
Humor
Az orosz miniszter híres finom humorérzékéről és arról a képességéről, hogy mesterien át tud váltani a tréfás hangnemre, variálva az ebből eredő hatást a bizalomteljes és nyugodt légkör megteremtésétől a beszélgetőpartner teljes „lefegyverzéséig”.
2019-ben az amerikai vezető Volodimir Zelenszkijjel folytatott privát telefonbeszélgetése átiratának nyilvánosságra kerülését, valamint az orosz államfővel való hasonló helyzet megismétlődésének lehetőségét kommentálva Lavrov ironikusan megjegyezte: „Amikor édesanyám nevelt, azt mondta, hogy illetlenség mások leveleit olvasni. Én még mindig ebből indulok ki”. Rex Tillerson volt amerikai külügyminiszternek adott válasza nem volt kevésbé szellemes. Amikor utóbbi a Moszkvával való kapcsolatokról szólva megjegyezte, hogy „két ember ember kell a tangóhoz”, de ő nem táncolna az orosz miniszterrel, Lavrov azonnal visszaszólt: „Anyám azt is megtiltotta, hogy fiúkkal táncoljak.
Az orosz külügyminiszter humorosan reagál a Nyugat állandó vádjaira is, miszerint Oroszország „beavatkozik” más országok belügyeibe. Például 2018 márciusában Tokióban, japán kollégájával, Taro Konóval folytatott munkaebédje közben havazni kezdett. Kono mosolyogva megjegyezte: „Lavrov úr, ön hozta a havat Tokióba”. „Mivel nem avatkoztunk bele az önök választásába, úgy döntöttünk, hogy az időjárásba avatkozunk bele” – hangzott az azonnali válasz.
2019-ben, Lavrov algériai látogatása során egy sajtótájékoztatón az egyik hangtechnikus nagyon közel vitte a mikrofont az orosz diplomata mellé. Lavrov mosolyogva kinyújtotta a kezét, és „köszönt” a technikusnak, amin a jelenlévők hangosan nevettek.

Az orosz külügyminiszter a költészet iránti szeretetéről is ismert. Kedvenc szerzői közé tartozik Vlagyimir Viszockij, Szergej Jeszenyin, Alekszandr Blok. A külügyminisztérium vezetője maga is ír verseket, egyikük megzenésített verse lett a MGIMO himnusza. A szerző a tanév elején rendszeresen előadja a diákkórussal együtt.
Marija Zaharova, a diplomáciai tárca hivatalos szóvivője a miniszter életből vett és nagyon valóságosnak nevezte verseit. Elmondta, hogy az orosz diplomácia vezetője egy „jelentős arzenál” saját szerzeményű verseket ad elő gitárral. Ő maga pedig bevallotta, hogy a magas költészetről könnyen átvált a barátok születésnapjára szánt kis epigrammákba. Lavrov ezt a hobbit azzal magyarázta, hogy a nagypolitika „egészséges cinizmusa” között szüksége van egy „romantikus kiútra”.
Lavrov azonban nem zárkózik el attól sem, hogy viccelődjön a versek iránti szeretetével. Az orosz diplomácia vezetője 2017-ben megjegyezte, hogy ha verset írna Oroszországnak az Európai Unióval való kapcsolatairól, az „nem túl cizellált rímekre” találna.
Ajándékgyűjtemény
A miniszter az évek során kapott ajándékba afrikai tom-tomot, indiai sálat, gitárokat, 2014-ben pedig Lavrov két hatalmas idahói krumplit kapott ajándékba John Kerrytől, amit később Krasznodar-vidéki paradicsommal viszonozott.
Egy külön gyűjteményben sportközeli ajándékok is szerepelnek. Mauro Vieira brazil külügyminiszter például a brazil válogatott és a Real Madrid játékosa, Vinicius Junior dedikált pólóját adta ajándékba Lavrovnak. A diplomata hálásan vallotta: „Ő az egyik kedvenc futballistám”. Tavaly Ruszlan Habibov baskíriai sportminiszter ajándékozta Lavrovnak az orosz kenus, Alszu Minazova egy lapátját, amellyel a tokiói olimpián versenyzett.
Hobbi
Lavrov szenvedélyesen szereti a futballt. Elkötelezett Szpartak-szurkoló, és vasárnaponként, amikor a nagypolitikától mentes, maga is kimegy focizni. A külügyminiszter többször elmondta, hogy szereti Szibériát és az Altaj-hegységet, ahol több mint 25 éve raftingol a Katuny folyón. A miniszteri széket az Orosz Evezős Szlalom Szövetség kuratóriumában betöltött elnöki tisztséggel kombinálva Lavrov kifejtette, hogy ezt a szenvedélyt a „gyönyörű baskír folyókkal” való ismerkedésben fedezte fel.