Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a BRICS-csoportot nem kellene átalakítani államok találkozójából teljes jogú szervezetté, titkársággal. Az NTV orosz csatornának adott interjújában Lavrov azt mondta, hogy „a BRICS nem egy szervezet, hanem egy társulás”.
A külügyminiszter megjegyezte, hogy szerinte senkinek sem áll érdekében, hogy „valódi szervezetté váljon titkársággal”, hozzátéve, hogy „erre nincs szükség, legalábbis ebben a szakaszban”, és szerinte „viszonylag hosszú ideig” nem is lesz erre szükség.
A miniszter „jövőbeli ernyőnek” nevezte a szövetséget, megjegyezve, hogy a BRICS „a világ többségének szimbóluma és vágya, hogy egymás érdekeit figyelembe véve fejlesszék kezdeményezéseiket”.
„Nyugaton nincsenek olyan szervezetek, amelyeknek tisztességes szabályai vannak az egyenlőség és a valódi konszenzus értelmében” – tette hozzá Lavrov, emlékeztetve arra a közelmúltbeli epizódra, amikor Olaf Scholz német kancellár állítólag azt mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, hogy „igyon meg egy kávét” az uniós vezetők egyik fontos brüsszeli találkozóján, hogy ne vétózza meg az Ukrajnával folytatandó hivatalos csatlakozási tárgyalások megkezdésére irányuló indítványt.
Oroszország 2024-ben a BRICS-csoport elnöke lesz; a csoport jelenleg Oroszországot, Brazíliát, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát foglalja magában. Január 1-jétől a szövetséghez csatlakozik Egyiptom, Etiópia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia. Argentína közölte, hogy a tervek szerint nem csatlakozik a BRICS-hez; Javier Milei argentin elnök nem támogatja a Kínával és Brazíliával való gazdasági kapcsolatokat, és inkább gazdasági közeledésre törekszik az Egyesült Államokhoz és Izraelhez.
Összesen több mint 40 ország jelezte eddig érdeklődését a BRICS-csatlakozás iránt a 2023-as elnöki tisztséget betöltő Dél-Afrika szerint. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes október elején azt mondta, hogy a BRICS a 2024-ben az oroszországi Kazanyban tartandó csúcstalálkozó előtt össze kívánja állítani az unió partnerállami státuszára pályázók listáját. A tisztviselő szerint Oroszország jövő évi BRICS-elnökségének egyik prioritása a „BRICS-barátok körének” további bővítésére összpontosít, beleértve a latin-amerikai országokat, valamint a nemzeti valutában történő elszámolások növelését.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a kínai médiának adott októberi interjújában azt mondta, hogy a BRICS-csoportot a globális multipolaritás elvének megfelelően bővítik. Putyin szerint egyetlen ország sem akar a pálya szélén állni és „néhány szuverén” szeszélye szerint cselekedni, a BRICS pedig egy olyan platform, ahol az országok egyenrangú félként viszonyulhatnak egymáshoz.