Az orosz-ukrán konfliktusról az amerikai New York Times számára tudósító újságírókat az orosz titkosszolgálatok szervezték be – közölte hétfőn a kijevi információs hadviselési ügynökség. Az ukrán állami Dezinformáció Elleni Központ akkor tette ezt a kijelentést, amikor a lap a Moszkva és Kijev közötti béketárgyalások kilátásairól szóló közelmúltbeli cikke miatt bírálta.
„Ennek a szövegnek a megírásához az Oroszországi Föderáció amerikai újságírókat használt fel, akiket oroszországi munkájuk során toboroztak” – áll a központ közösségi médiában közzétett nyilatkozatában, anélkül, hogy részletezte volna.
A New York Times által szombaton közölt cikkben a moszkvai iroda vezetője, Anton Trojanovszkij, valamint Adam Entous és Julian E. Barnes munkatársak szerepelnek a címlapon.
A cikk „két, a Kremlhez közel álló volt magas rangú orosz tisztviselőt”, valamint amerikai és nemzetközi tisztviselőket idézve azt állítja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „legalább szeptember óta közvetítőkön keresztül jelezte, hogy nyitott egy olyan tűzszünetre, amely befagyasztja a harcokat a jelenlegi vonalak mentén”. A jelentés továbbá azt állította, hogy a Kreml „hátsócsatornás diplomáciai eszközökkel” jelezte, hogy az orosz elnök „kész egyezséget kötni”.
A ukrán dezinformációs központ bírálta a Times-t a történet nézőpontja miatt, azt közölve, hogy Moszkva esetleg „jelzést” küldhet azzal a céllal, hogy „megakadályozza az ukrán fegyveres erők további katonai támogatását a Nyugat részéről”. Azt is írták, hogy a történet célja valószínűleg az volt, hogy „növeljék Donald Trump volt amerikai elnök „támogatottságát”, aki Joe Biden ellen indul az újraválasztásért. Trump a kampánykörútján azt mondta, hogy könnyedén véget vet a konfliktusnak, ha visszatér a Fehér Házba.
„Nem szabad elfelejteni, hogy Oroszország a béke játékát játssza, miközben egyre többet fektet védelmi iparába és növeli hadseregét. Erről a cikkben nyilvánvalóan nem esik szó” – írta az ukrán szerv.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szintén „helytelennek” minősítette a jelentést, és megismételte, hogy Oroszország katonai stratégiája Ukrajnával szemben változatlan. Hozzátette, hogy Moszkva „kizárólag saját céljainak elérése érdekében” fog tárgyalásokat folytatni.
A tárgyalások 2022 tavaszán megszakadtak, Oroszország azzal vádolta Ukrajnát, hogy hirtelen elállt a korábban elfogadott feltételektől. Ukrán tisztviselők azóta hangsúlyozták, hogy a tárgyalások csak akkor folytatódhatnak, ha Oroszország elismeri Ukrajna 1991-es határait. Moszkva többször kijelentette, hogy ez lehetetlen.