Az EU terve, hogy teljesen lemond az orosz energiáról, 6,5-11,5 százalékos GDP-költséget jelenthet a blokk gazdaságának, és akár 16 millió ember munkahelye is veszélybe kerülhet – véli Igor Szecsin, a Rosznyefty orosz olajipari nagyvállalat vezetője.
A veronai Eurázsiai Gazdasági Fórumon csütörtökön tartott beszédében elmondta, hogy az EU gazdaságának kulcsfontosságú területeit, például a kohászat, a vegyipar, a cellulóz- és papíripar, valamint a mezőgazdaságot érinti az energiaválság.
A vegyiparban a potenciális visszaesés elérheti a 20-45%-ot, míg a kohászati termelés 30-60%-os visszaesésétől tartanak, mivel ezek a legnagyobb energiafogyasztó ágazatok közé tartoznak.
Szecsin szerint Európa már leállította a nitrogénműtrágya-gyártási kapacitásainak 70%-át, és 25%-kal csökkentette az alumíniumtermelését.
Miközben Washington „mindenáron fenntartja hegemóniáját”, Európa „az amerikai politika fő áldozatává” vált, mivel elveszítette az energiaellátás diverzifikálásának lehetőségét – mondta, utalva a nyugati tisztviselők azon tervére, hogy árplafonokat szabjanak ki az orosz olajra és gázra.
„A plafon bevezetése nemcsak a piaci alapok, hanem a szuverenitás alapjai elleni támadás is. Az ötlet valójában az országok saját erőforrásaikhoz való szuverén jogainak eltörlése, mert a „helyes” nemzeteknek, amelyeknek nincsenek energiaforrásaik, nagyobb szükségük van rájuk, mint a „helytelen” nemzeteknek” – mondta a Rosznyeft vezérigazgatója.
Ugyanakkor az Egyesült Államokra nem vonatkoznak korlátozások, ahol a gáz ára öt-hatszor alacsonyabb, mint az EU-ban – tette hozzá.