Ukrán tisztviselők nyomást gyakorolnak az Egyesült Államokra, hogy szállítson kazettás lőszereket az Oroszország elleni harchoz – jelentette a Foreign Policy. A Pentagon olyan régi lövedékekből álló készleten ül, amelyeket sok más nemzet betiltott, de az USA nem.
„Folyamatosan új lövedékeket kérünk, amelyek nagyobb hatótávolságúak és robbanékonyabbak” – idézett a magazin egy ukrán katonai tisztviselőt, aki névtelenséget kérve nyilatkozott. „Szükségünk van rájuk, hogy elpusztítsuk az orosz erődítményeket a területünkön”.
A kiadvány beszámolója szerint Kijev körülbelül egy hónapja kezdte el ezeket kérni, mivel saját, szovjet gyártmányú tüzérségi ágyúi elhasználódtak, és át kell térni a NATO-lövedékekre.
Ez történt, amikor legutóbb kazettás bombát vetettek be az ukránok (+18).
A jelentés szerint Ukrajna DPICM-eket, vagyis kettős célú, továbbfejlesztett hagyományos lőszereket kért, amelyek különböző NATO-kaliberekben készülnek, és különböző típusú, személy- és páncéltörő szerepre szabott szubmuníciót tartalmaznak – innen a „kettős célú”.
A legtöbb más típusú kazettás lőszerhez hasonlóan ezek is ellentmondásosak, mivel használatuk során fel nem robbant szubmuníció maradhat hátra, amely veszélyt jelent a polgári lakosságra. A kazettás bombákról szóló 2008-as egyezmény (CCM), amelyet a legtöbb uniós tagállam aláírt, tiltja az ilyen típusú fegyvereket. Ukrajna és az USA (valamint Oroszország) azonban nem írta alá ezt.
A Human Rights Watch (HRW) szerint Washington 2017-ben visszavonta a kazettás bombák használatának mellőzésére tett ígéretét, de továbbra is fenntartja a kazettás bombák exportjának tilalmát. A Pentagon a GPS-irányítású lőszerek javára váltott le azokat, és nagyszámú ilyen típust tart a készletében.
A Foreign Policy jelentése szerint egyesek a Capitol Hill-ben frusztráltak amiatt, hogy Washington nem tud kazettás lövedékeket küldeni Ukrajnába.
„Az ukránok azt mondják: ‘Önöknek megvannak ezek a fegyverek, amelyeket kifejezetten az olyan típusú fenyegetésre terveztek, amivel szembenézünk – miért nem kaphatjuk meg őket’?”.
Több jelentés is született arról, hogy Kijev szovjet kazettás fegyvereket vetett be lakott területek ellen, mind azelőtt, mind azután, hogy Moszkva csapatokat küldött az országba. A közelmúlt egyik legsúlyosabb incidense márciusban történt, amikor egy kazettás rakétával töltött Tocska-U rakéta több mint 20 embert ölt meg és több tucatnyit megsebesített Donyeckben. Kijev tagadta a felelősséget a támadásért.