A Kijev és London között nemrég megkötött biztonsági megállapodás „kétoldalú”, és garantálja Ukrajna katonai támogatását az Egyesült Királyságnak, ha Oroszország megtámadná az országot – mondta Denisz Smihal ukrán miniszterelnök.
Smihal arra a biztonsági együttműködési megállapodásra utalt, amelyet Rishi Sunak brit miniszterelnök pénteken írt alá Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A paktum előírja Ukrajna jövőbeni NATO-integrációjának támogatását, és garantálja „az Oroszországi Föderáció bármilyen katonai eszkalációjának és/vagy újabb agressziójának megelőzését és aktív elrettentését, valamint az ellenintézkedéseket”.
Egy szombaton megjelent sajtóeseményen Smihal kifejtette, hogy a megállapodás „kétoldalú”, és kölcsönös támogatást garantál, így Ukrajnának „így vagy úgy, de reagálnia kell, hogy támogassa az Egyesült Királyságot, ha Oroszország meg akarja támadni barátunkat, partnerünket és szövetségesünket”.
„Nemcsak Nagy-Britanniának kell 24 órán belül reagálnia, ha agresszió történik Ukrajna ellen, Ukrajna is 24 órán belül meg fogja védeni szövetségesét és partnerét” – mondta Smihal, akinek szavait az Ukrajinszka Pravda idézte.
Smihal „történelmi pillanatnak” nevezte a megállapodás aláírását, és reményét fejezte ki, hogy más országok is követni fogják a példáját.
A hét elején Rishi Sunak Kijevbe látogatott, hogy megerősítse Nagy-Britannia támogatását Kijev iránt az amerikai katonai segélyek elapadása miatt.
A brit miniszterelnök 2,5 milliárd font (3,2 milliárd dollár) katonai támogatást ígért Ukrajnának a következő két évre, ami London legnagyobb támogatási csomagja a katonai konfliktus 2022 februári kezdete óta.
A Sunak kormánya által részletezett kétoldalú megállapodás – a biztonsági együttműködésről szóló brit-ukrán megállapodás – egy sor intézkedést tartalmaz az Ukrajnának nyújtott brit biztonsági garanciákról. A megállapodás hivatalossá teszi továbbá Nagy-Britannia „gyors és tartós” védelmi támogatását Ukrajna számára „arra az esetre, ha valaha is újra megtámadná Oroszország”.
A London által pénteken megerősített segélycsomag mintegy 200 millió fonttal (254 millió dollárral) nagyobb az előző két évben nyújtottaknál, és nagy hatótávolságú rakétákkal, légvédelmi és tüzérségi lőszerrel látja el Ukrajnát. A katonai támogatásokból mintegy 200 millió fontot drónokra fordítanak – ez a legnagyobb ilyen jellegű hozzájárulás korszerű katonai drónhardverekből a közel két évvel ezelőtti ellenségeskedések kezdete óta.
Emellett 18 millió font (23 millió dollár) humanitárius segélyt, valamint Ukrajna energetikai infrastruktúrájának támogatását és az angol nyelvű online képzés finanszírozását is tartalmazza.