Olaf Scholz német kancellár a nemzetközi tárgyalások mellett foglalt állást, hogy minél hamarabb megoldást találjanak az ukrajnai konfliktus rendezésére.
Scholz a ZDF televíziós csatornának adott vasárnapi interjújában „nagyon fontosnak” nevezte az ukrajnai rendezésről a szaúd-arábiai Dzsiddában nemrég lezajlott konzultációkat.
„Ami azt illeti, sajnálatos módon ez csak a kezdet” – mondta.
Megjegyezte, hogy a dzsiddai tárgyalásokon több ország képviselője vett részt, mint a júniusi hasonló koppenhágai találkozón.
„Éppen ezért célszerűnek látszik folytatni ezeket a tárgyalásokat, mert különösen ezek növelik a nyomást Oroszországra, hogy belássa, rossz úton jár, és a béke elősegítése érdekében ki kell vonnia csapatait” – hangsúlyozta a német kancellár.
Az Ukrajnáról szóló konzultációkat, amelyeken a világ több mint 30 országának küldöttei vettek részt, augusztus 5-én és 6-án tartották a szaúdi Dzsiddában. A résztvevők között voltak Argentína, Brazília, az Egyesült Királyság, Németország, Egyiptom, India, Katar, Kína, az Egyesült Arab Emírségek, az Egyesült Államok, Törökország, Ukrajna, Franciaország, Chile és az ENSZ küldöttei. Oroszországot nem hívták meg. A felek különösen Vlolodimir Zelenszkij ukrán elnök úgynevezett béketervéről tárgyaltak.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő szerint a szaúd-arábiai találkozó egy oroszellenes koalíció létrehozására tett kísérlet volt, de nem bizonyulna teljesen haszontalannak, ha segítene a Nyugatnak megérteni az ukrán elnök béketervének hiábavalóságát.
Szergej Rjabkov külügyminiszter-helyettes viszont kijelentette, hogy Oroszország a találkozón részt vevő BRICS-partnereivel megvitatja az ukrajnai konzultációkat. Egyúttal annak a véleményének adott hangot, hogy a globális dél támogatásának mozgósítására irányuló nyugati erőfeszítések az ukrán elnök békeformulája számára kudarcra vannak ítélve.