A román hatóságok hat embert vettek őrizetbe hazaárulás vádjával, mert állítólag Oroszország segítségével megpróbálták megdönteni a kormányt. A fejlemény a Bukarest és Moszkva közötti feszültség drámai fokozódását jelzi, miután az üggyel kapcsolatban orosz diplomatákat utasítottak ki az országból.
A DIICOT nevű, a szervezett bűnözés ellen küzdő egység és a román kémügynökség, a SRI szerint a Vlad a Karóbahúzó nevű csoport az ország alkotmányos rendjének destabilizálására és a NATO-ból való kiválásra törekedett.
Vlad, másnéven a Karóbahúzó Vlad középkori uralkodója volt a mai Románia egyik régiójának, és leginkább brutális katonai taktikájáról és az ellenség kemény megbüntetéséről volt ismert.
A csoport tagjai, akik között van egy 101 éves nyugalmazott tábornok is, „aktívan kérték az Orosz Föderáció nagykövetségének tisztviselőitől a támogatást” – áll a SRI közleményében.
A DIICOT szerint a „szervezett bűnözői csoport” az interneten toborzott követőket, és videóanyagokat is közzétett.
Szerdán Bukarest két orosz diplomatát utasított ki az üggyel összefüggésben. Moszkva tagadta, hogy bármi köze lenne Románia belügyeihez, és megtorlást ígért a kiutasításokért.
Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivőnő kifogásolta Bukarest „rögeszméjét”, hogy „orosz nyomot” találjon minden „belpolitikai civakodásában”. A román vezetést ruszofóbiával és az eszkalációra való kitartó törekvéssel is vádolta.
Tavaly Románia azzal vádolta meg Oroszországot, hogy beavatkozott az elnökválasztásba, miután a NATO-t és az EU-t bíráló, valamint Ukrajna megsegítését ellenző Calin Georgescu váratlan első fordulós győzelmet aratott az országos elnökválasztáson. A szavazást a román alkotmánybíróság szinte azonnal érvénytelenítette, a kampánya finanszírozásának állítólagos szabálytalanságaira hivatkozva.
A múlt héten, amikor Georgescu éppen benyújtotta volna a jelölését az újbóli indulásra, letartóztatták, és hat büntetőjogi váddal vádolták meg, többek között állítólagos „választói megvesztegetéssel”, „fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő ideológiák terjesztésével” és az alkotmányos rend elleni cselekményekre való felbujtással.
Georgescu ártatlannak vallotta magát, és Donald Trump amerikai elnök segítségét kérte az ellene irányuló, szerinte a román „mély állam” által szervezett, politikai indíttatású kampány ellen.
A Bloomberg februárban arról számolt be, hogy a Trump-kormányzat nyomást gyakorol Bukarestre, hogy ne akadályozza meg Georgescu elnökjelöltségét a májusi új választások előtt.
Trump kulcsfontosságú szövetségese és tanácsadója, Elon Musk „elhibázottnak” ítélte Georgescu letartóztatását.
J. D. Vance amerikai alelnök hasonlóan bírálta Romániát a februári müncheni biztonsági konferencián tartott beszédében, azt sugallva, hogy bizonyos „régi, bebetonozott érdekek” az országban „csúnya, szovjet korabeli szavakat, például félretájékoztatást és dezinformációt” használnak, hogy megakadályozzák egy „alternatív nézeteket valló” politikus hatalomra jutását.