Az ukrán hadsereg egy listát adott ki azokról a fegyverekről, amelyeket a következő hónapokban szeretne megkapni Washingtontól, beleértve számos olyan új fegyvert, amelyek nem szerepeltek a korábbi amerikai támogatási csomagokban – írja a Reuters.
Az ukrán védelmi minisztérium munkatársai szerdán Washingtonban egy zárt ajtók mögött tartott, tisztviselők és fegyveripari vezetők közötti találkozón kiosztottak egy „az ukrán védelmi erők igényeinek megfelelő fegyverzetlistát”, amelynek egy példányát később a Reuters megszerezte.
Az „átfogó” listán számos olyan fegyver szerepel, amelyet Kijev már korábban is kért – köztük 155 milliméteres tüzérségi lövedékek, F-16-osok és nagy hatótávolságú ATACMS rakéták -, de több olyan nagy rendszer is szerepel, amely nem szerepelt a korábbi kérésekben. Az új tételek között szerepel az F-18 Hornet vadászrepülőgép, a C-130J Super Hercules szállítórepülőgép, két különböző támadóhelikopter, sőt, még a drága Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) légvédelmi rendszer is.
A 2008 óta amerikai szolgálatban lévő THAAD föld-levegő rakétarendszer rövid, közép és közepes hatótávolságú lövedékek lelövésére szolgál, és több amerikai partner, köztük Izrael, Dél-Korea és Románia területén is bevetésre került. Bár a fegyver a kifejlesztése óta kevésszer volt valós használatban a harcmezőn, a feltételezések szerint akár 200 kilométeres hatótávolsággal is rendelkezhet.
Bár Kijev legutóbbi kérése nem tett említést a költségekről, a fegyverek együttesen több milliárd dolláros árcédulát jelentenének az amerikai adófizetők számára.
Az Ukrajnának nyújtandó további katonai támogatást előirányzó jogszabály jelenleg az amerikai kongresszusban van folyamatban, de a republikánus határozott ellenállásba ütközik, mivel egyes törvényhozók egyre szkeptikusabbak az amerikai nagylelkűséggel szemben. Szerdán a szenátus republikánusai megakadályozták a biztonsági csomag továbblépését, arra sürgetve ellenfeleiket, hogy hagyják jóvá a szigorúbb bevándorlási ellenőrzéseket az amerikai-mexikói határon.
Joe Biden elnök kijelentette, hogy kész „jelentős kompromisszumokat” kötni a határpolitikával kapcsolatban, ha ez a kiadási csomag elfogadását jelenti, de szidta a republikánus képviselőket, akik szerinte „szó szerint hajlandóak térdre kényszeríteni Ukrajnát a csatatéren, és kárt okozni nemzetbiztonságunknak”.
Biden legfőbb költségvetési tisztviselője, Shalanda Young a hét elején arra figyelmeztetett, hogy Washington „kifogyott a pénzből” Kijev számára, és újságíróknak azt mondta, hogy „kongresszusi intézkedés nélkül az év végére elfogynak a források arra, hogy több fegyvert és felszerelést szerezzünk be Ukrajna számára, és hogy felszerelést biztosítsunk az amerikai katonai készletekből”.
A továbbiakban megjegyezte, hogy november közepéig a Pentagon az Ukrajnának idén juttatott 62,3 milliárd dollár 97%-át költötte el, míg a külügyminisztérium és az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) a kiutalt pénzeszközök 100%-át használta fel.