Kínának idén több milliárd dollárt sikerült megtakarítania a nyugati szankciók hatálya alatt álló országokból származó, rekordmennyiségű, kedvezményes áron behozott nyersolajjal – derül ki a Reuters hajókövetők és kereskedők adatai alapján készült jelentéséből.
A hírügynökség szerint az Oroszországtól, Irántól és Venezuelától történő vásárlások valószínűleg mintegy 10 milliárd dollárt segítettek Pekingnek megtakarítani, mivel a nemzetközi nyersolajárak július óta a kínálat csökkenése miatt megugrottak.
„Az Egyesült Államok és mások által Oroszország, Irán és Venezuela ellen bevezetett szankciók egyik nem szándékolt következménye az volt, hogy csökkentették a kőolajimport költségeit a legnagyobb gazdasági rivális Kína finomítói számára, amely gyakran bírálja az ilyen „egyoldalú” szankciókat” – jegyezte meg a Reuters.
Kína rekordmennyiségű, napi 2,765 millió hordót (bpd) importált január és szeptember között a szankciók hatálya alá tartozó három fő olajexportőrből – közölte a Kpler és a Vortexa hajókövető adataira hivatkozva a hírügynökség.
A kínai importőrök közel 10 milliárd dollárral többet fizettek volna, ha hasonló minőségű olajat vásároltak volna a szankciókkal nem érintett termelőktől. Bár a megtakarítás Kína teljes olajimport-számlájának töredéke, a független finomítók, az úgynevezett „teafőzők” számára, akik „opportunista vásárlók, és aktívan keresik az alkukat” – mondta Kang Wu, az S&P Global Commodity Insights globális keresletkutatási vezetője.
A Moszkvából, Teheránból és Caracasból érkező nyersolajszállítások kiszorították a közel-keleti, nyugat-afrikai és dél-amerikai alternatívákat, és az idei év első kilenc hónapjában Kína importjának negyedét tették ki, ami a tavalyi 21%-hoz képest a 2020-as 12%-os részesedés duplája, derült ki az adatokból.
A magasabb olajárak és az orosz nyersolaj globális referenciaértékekhez viszonyított árengedményeinek csökkenése ellenére Oroszország továbbra is a világ legnagyobb nyersolajimportőre, Kína legnagyobb olajszállítója, megelőzve Szaúd-Arábiát.
A kínai vámadatok szerint az orosz nyersolaj szállítása az országba az év első nyolc hónapjában éves szinten 25%-kal emelkedett, és 71,2 millió tonnát tett ki, mivel a nyugati szankciók miatt Moszkva arra kényszerült, hogy az EU-ból Indiába és Kínába irányítsa át exportját.