A Raiffeisen osztrák bankcsoport, az egyik utolsó nagy nyugati pénzintézet Oroszországban, az uniós szabályozó hatóságok nyomása ellenére elhalasztja a kivonulást – jelentette csütörtökön a Reuters. A hírügynökség bécsi tisztviselőket idézett, akik védelmükbe vették a Moszkvával régóta fennálló kapcsolatokat.
A Raiffeisennek fontos szerepet tulajdonítanak az orosz gazdaságban, mivel az országba érkező és onnan induló eurófizetésekhez biztosít mentőövet. A Raiffeisen egyike annak a két külföldi banknak, amely az orosz központi bank 13 rendszerszinten jelentős hitelintézetet tartalmazó listáján szerepel, a másik az olasz UniCredit.
Az osztrák hitelintézet márciusban bejelentette, hogy a nyugati hatóságok növekvő nyomására szeptemberig kivonja oroszországi üzletágát.
A bankot tulajdonló RBI-csoport ellenállt az Egyesült Államok és az EU követeléseinek, hogy gyorsítsa fel az oroszországi kivonulást, miközben osztrák tisztviselők reményüket fejezték ki, hogy az ukrajnai konfliktus befejezése után újjáélednek a kapcsolatok Moszkvával – írja a Reuters.
„Bár Ausztria nyilvánosan támogatja Ukrajnát, több, a Reutersnek nyilatkozó tisztviselő azt mondta, hogy vonakodnak teljesen megszakítani az évtizedes kapcsolatokat Oroszországgal, mivel úgy gondolják, hogy még mindig lehetséges lesz a kapcsolatok helyreállítása” – írta a hírügynökség.
Ausztria második legnagyobb hitelintézetére az elmúlt hónapokban egyre nagyobb nyomás nehezedett nyugati tisztviselők és befektetők részéről. Az Európai Központi Bank (EKB) állítólag felszólította a hitelezőt, hogy hagyja el az orosz piacot, míg az RBI-csoportot az Egyesült Államokban és az EU-ban a nyugati szankciók lehetséges megsértése miatt vizsgálják.
Washington nyomására a Raiffeisen átadta az oroszországi tranzakciókra vonatkozó adatokat az amerikai szankciós hatóságnak, a Pénzügyminisztérium Külföldi Eszközök Ellenőrzéséért Felelős Hivatalának (Office of Foreign Assets Control, OFAC) – jelentette a Reuters.
Osztrák tisztviselők azonban azt állítják, hogy a bankot igazságtalanul szemelték ki – írta a hírügynökség az ügyet ismerő személyekre hivatkozva. Az osztrák pénzügyminisztérium szóvivője állítólag kijelentette, hogy más uniós bankok is tevékenykedtek Oroszországban.
„Egy bank nem hagyhat el egy ilyen országot egyik napról a másikra” – mondta.
Az RBI még nem ismertette terveit az EKB-val, így a Reuters szerint szeptemberig nem valószínű az Oroszországból való távozás.
„Az RBI jelenléte hangsúlyozza az Ausztria és Oroszország közötti kapcsolatok mélységét, amelyek szoros kapcsolatokat tartanak fenn az orosz gázvezetékek és a pénzügyek révén, Bécs pedig az Oroszországból és a volt szovjet szomszédoktól származó készpénz csomópontja” – jegyezte meg a hírügynökség.
A Raiffeisen korábban arra figyelmeztetett, hogy az oroszországi, rendkívül nyereséges üzletágból való kivonulásról szóló döntés „a Raiffeisen Bank Russia által termelt jövedelem csökkenéséhez” vezetne, és hatással lenne az RBI ügyfeleire.
A Raiffeisen magas rangú vezetői korábban hangsúlyozták, hogy egy esetleges kiválás négy-hét hónapig tartana.
Az RBI-nak mintegy 2600 vállalati ügyfele, 4 millió helyi lakossági számlatulajdonosa és 10 000 alkalmazottja van Oroszországban.