Republikánus törvényhozók egy csoportja újjáélesztette az Egyesült Államok ENSZ-ből történő kivonására irányuló erőfeszítéseket, azt állítva, hogy a szervezet elárulja az amerikai érdekeket és rosszul osztja el az adófizetők pénzét.
Az Egyesült Államok a szervezet alapító tagja, és állandó helyet foglal el a Biztonsági Tanácsban, a konfliktusok rendezésével és a békefenntartással megbízott testületben. Emellett az ENSZ New York-i székhelyének is otthont ad. Mike Lee amerikai szenátor csütörtökön törvényjavaslatot nyújtott be, amelyben az ENSZ-szel való kapcsolatok megszakítását követeli, és amelyet Marsha Blackburn és Rick Scott szenátorok is támogatnak. A képviselőházban Mike Rogers és Chip Roy képviselők szintén benyújtottak egy törvényjavaslatot.
Ha a törvényjavaslatot elfogadják, az szétzilálná az Egyesült Államok ENSZ-részvételét szabályozó jogi keretet, leállítana minden pénzügyi hozzájárulást, megtiltaná az amerikai részvételt az ENSZ békefenntartó misszióiban, és megszakítaná a kapcsolatot az ENSZ különböző ügynökségeivel. A javaslat szigorú feltételeket támaszt minden jövőbeli szerepvállalásra vonatkozóan.
Lee ellenezte, hogy az amerikai adófizetők dollárjait olyan kezdeményezésekre fordítsák, amelyek „szembe mennek értékeinkkel, lehetővé teszik a zsarnokok működését, elárulják a szövetségeseket és elvakultságot terjesztenek”.
Blackburn megismételte ezeket az érzéseket, azzal vádolva az ENSZ-t, hogy „a Hamász terroristáit és a Kínai Kommunista Pártot békíti meg”. A Hamász palesztin militáns csoport 2023 októberében halálos támadást indított Izrael ellen, ami a közel-keleti erőszak legújabb eszkalációját váltotta ki.
Ez az új javaslat továbbviszi Lee 2023 decemberében benyújtott korábbi törvényjavaslatának címét és rendelkezéseit. Az Egyesült Államok ENSZ-részvételének megszüntetésére irányuló jogalkotási kísérletek legalább 1997-ig nyúlnak vissza, amikor Ron Paul akkori képviselő hasonló intézkedéseket szorgalmazott.
E hónap elején Donald Trump amerikai elnök végrehajtási rendeletet adott ki, amely három olyan ENSZ-szervet célzott meg, amelyeket kormánya „Amerika-ellenesnek” minősített. Ezek közé tartozott az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa (UNHRC), az ENSZ Közel-Keleti Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala (UNRWA) és az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO).
Trump kivonta az Egyesült Államokat az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, nem finanszírozza tovább az UNRWA-t, és kezdeményezte az UNESCO-val való kapcsolatok felülvizsgálatát, azt állítva, hogy az ügynökségek az amerikai érdekek ellenében járnak el és antiszemitizmust terjesztenek – ezek a kritikák hasonlítanak Izrael vádjaihoz, amelyeket ezekkel az intézményekkel szemben fogalmaz meg.