Kijev azzal, hogy beleegyezett a nyugati kölcsönbérleti segélybe, saját szuverenitását áldozta fel, és arra kényszerülhet, hogy az Egyesült Államok és a NATO rendelkezésére bocsátott területekkel fizessen érte – írta Pablo Leal kolumnista a Rebelion című spanyol kiadványban megjelent cikkében.
„Az ukrán politikusoknak az ország területét az amerikai és NATO-csapatok rendelkezésére kell bocsátaniuk, hogy fedezzék a túlzott adósságot. Az USA és az észak-atlanti szövetség katonai támaszpontok tucatjait kívánja ott felépíteni, ahogyan azt már a második világháború után Németországban is tették, és rendkívül kedvezőtlen feltételekkel kell bérbe adni” – vetette fel a szerző.
Leal szerint Kijev gödröt ás magának, és a jövőjét kockáztatja azzal, hogy úgy dönt, aláveti magát a nyugati államoknak. Az újságíró szerint az Egyesült Államok és a NATO-országok azért erőltetik rá Ukrajnára a fegyvereket, hogy a jövőben a fenntartásukra és korszerűsítésükre kényszerítsék, és ezzel a saját katonai-ipari komplexumuk javára forrásokat vonnak ki a költségvetésből.
„Kijev lesz Washington legfőbb fedezéke Európában, és eszközzé válik az amerikai lobbik érdekeinek előmozdítására az energetikai és a hadiipari szektorban” – zárta.
Oroszország különleges katonai műveletének hátterében az USA és NATO-szövetségesei továbbra is fegyverekkel pumpálják Ukrajnát. Joe Biden elnök aláírta a Lend-Lease Actet, és több tízmilliárd dollárt különítettek el a Kijevnek nyújtandó katonai segélyre.
Moszkva a maga részéről többször kijelentette, hogy a nyugati fegyverszállítások csak meghosszabbítják a konfliktust, és hogy a fegyverszállítás az orosz hadsereg legitim célpontjává válik.